Ana SayfaArkeolojiAydın Karacasu'da Tarihi Eser Bulundu: 2 Bin 500 Yıllık Lahit Kapağı

Aydın Karacasu’da Tarihi Eser Bulundu: 2 Bin 500 Yıllık Lahit Kapağı

Aydın’ın Karacasu ilçesinde güvenlik güçleri bir şahsa ait arazide şans eseri tarihi eser bir parça buldu. Bir kısmı açıkta olan tarihi eseri Savcı gözetiminde kepçe yardımıyla gün yüzüne çıkardı. Kazıda Roma zamanlarından kalma 2 bin 500 yıllık bir lahit kapağı bulunurken lahidin kendisi çalışmalara rağmen henüz bulunamadı.

2 Bin 500 Yıllık Lahit Kapağı

Edinilen bilgilere göre bir istihbarat görevinde olan güvenlik güçleri zeytinliğe girdi ve orada incelemelerde bulundu. İncelemeler sırasında bir kısmı dışarıda kalan büyük bir taş görüldü. Sonra bunun bir tarihi eser olabileceği ihtimali düşünülerek savcılığa intikal edildi. Olay yeri inceleme ekiplerinin taşın bulunduğu yere gelmesiyle araştırmalar başladı. Deliller toplandıktan sonra Afrodisias Müzesi’nde görev yapan bir arkeolog ve belediye çalışanları titiz bir şekilde çalıştı. Herkes ne çıkacağını meraklı gözlerle beklerden çalışmanın sonucunda araştırılan taşın bir lahit kapağı olduğu ortaya çıktı.

Roma Döneminden Kalma Bir Tarihi Eser

İlk belirlemelere göre eserin Roma döneminden kalma 2 bin 500 yıllık bir eser olduğu ortaya çıktı. İncelenen taşın eski bir lahit kapağı olması dışında tarihi açıdan bir değeri olup olmadığı da henüz bilinmiyor. Söz konusu eser, koruma altına alınıp Afrodisias Müzesi’ne teslim edilirken geçtiğimiz günlerde birkaç şüphelinin taşın bulunduğu olay yerine yakın olduğu ortaya çıktı.

2018 yılı Nisan ayında da çift sürmeye gittiği tarlasında definecilerin yaptığı kazı sonucu bulunan lahitle karşılaşan arazi sahibi İsmet Yılmaz da, artık alıştıklarını söyledi. Çünkü arazinin babalarından kaldığını, bu lahit kapağıyla beraber belkide 18-19 olduğunu ifade etti.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla