Nilüfer Belediyesi tarafından sürdürülen “Barışın Çocukları” projesi kapsamında hayata geçirilen “Düşünce Atölyesi” başladı. 4 Eylül’e kadar 48 mahallede gerçekleştirilecek atölye çalışmalarında çocukların sorun çözme yolunda mantık kullanmaları ve kendi fikirleri üzerinde düşünmelerinin sağlanması amaçlanıyor.

Nilüfer Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü’nün düzenlediği “Barışın Çocukları ile Düşünce Atölyesi başladı. 48 mahallede 4 Eylül’e kadar sürecek atölye çalışmalarının ilk gününde Gökçe, İrfaniye, Dumlupınar ve Görükle Mahallesi’ndeki çocuklar Düşünce Atölyesi’ne katıldı.

Atölye ile çocukların kendilerini, hayatı ve çevrelerini gözlemleyerek yeni ufuklar, açılımlar keşfetmeleri, sorun çözme yolunda, mantık kullanmaları ve kendi fikirleri üzerine d3
üşünmeyi öğrenmeleri amaçlanıyor. Eleştirel ve yaratıcı düşünme yetilerin geliştirilmesini de hedefleyen atölyeler aynı zamanda çocukların topluluk önünde söz alıp düşüncelerini paylaşarak kişisel ve sosyal gelişimlerine de katkıda bulunuyor.

Atölyede çocuklar “Neden varım, sevgi nedir, özgürlük ne işe yarar, sanat nedir, hayal gücü ne işe yarar, hepimiz eşit miyiz, güzel nedir?” gibi zihinlerini kurcalayan sorulara düşünme sanatı ile yanıt aradı. Eğitmen Arzu Suriçi Kireçci önderliğinde düşüncelerini ifade eden minikler, geleceğe dair hayallerini de paylaştı.

Atölyenin ilk gününde Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de İrfaniye Mahallesi’nde çocukların yanında oldu. Başkan Yardımcıları Yalçın Işıkyıldız, Bukle Erman, Nilüfer Belediyesi Meclis Üyeleri Ali Kızılkaya ve Atakan Çorbacı’nın da hazır bulunduğu atölye çalışmalarında Başkan Bozbey çocukları böyle bir atölyeye katıldıkları için kutlayarak öğütlerde bulundu.

Ülkenin ihtiyaç duyduğu barışı, çocukların sağlayacağını vurgulayan Başkan Mustafa Bozbey, “Nilüfer Belediyesi olarak ‘Barışın Çocukları’ projemize devam ediyoruz. Düşünce Atölyesi ile çocukların hayal ve düşüncelerini ortaya koymalarını sağlıyoruz. Düşünecekler, araştıracaklar ve sorgulayacaklar. 48 mahalledeki çocuklarımızla barış ahengi ortaya çıkacak” dedi.

Çocuklarla sohbet eden Başkan Mustafa Bozbey, onlardan özellikle bol bol kitap okumalarını istedi. Bozbey atölyeye katılan çocuklara çeşitli armağanlar da verdi.

İnceleyin:  Kahramanmaraş’ta STEM Merkezi açıldı

 

Facebook Yorumları