Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Büyükşehir Belediyesinin en büyük gelirinin giderlerini azaltmak olduğunu belirtti.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 4 yıllık hizmet serüveninde yaşadıklarını Mutfak Sanatları Merkezi’nde (MSM) düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı. Gazetecilere 4 yıllık çalışmaları özetleyen 30 dakikalık faaliyet filmini izleten Şahin, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Tam 4 yıl önce kurucu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından, 30 Mart 2014 yerel seçiminde doğduğu büyüdüğü memleketine hizmet etme aşkıyla başkanlığa aday olduğunu belirten Fatma Şahin, hesapta olmayan terör olayları ve kente sığınan 500 bin Suriyeli mülteciye rağmen pes etmediğini ifade etti.

“En büyük gelirimiz giderlerin azaltılması”

Belediyecilik hukukunun büyük bir tecrübe istediğini, ekibini kurarken ehliyete ve riyakata dikkat ettiğini belirten Şahin, “4 yıl içerisinde gözyaşı, kan ve savaşın devam etiği noktada şehrin kalkınması, güvenliği, huzuru, mutluluğu için çok büyük gayret gösterdik. Çok kolay mazeret üretebilirdik, neden iş yapamadığımızı topluma çok rahat anlatabilirdik. En zor zamanda kişilerin kabiliyeti ve kapasitesi ortaya çıkar. Bu zor işi ancak, birbirine inanmış senkronize olmuş bir ekip başarabilirdi ve bizde bu işin üstesinden geldik. Yerel yönetimde insan, bilgi ve mali yönetim çok önemlidir. Büyükşehir belediyemizin mali tablosuyla ilgili birtakım spekülasyonlara karşı bilgilendirmek istiyorum. Bizin en büyük gelirimiz giderlerin azaltılmasıdır. 2017 yılı gelir bütçemizde öngörülen giderlerde çok ciddi mali disiplin uyguladık. 1,5 milyar lira olan ön görülen gideri 1 milyar 320 milyon liraya düşürdük. 1 milyar 200 milyon lira olan öngörülen gelir, gerçekleştirilen gelir ise 1 milyar 230 milyon lira oldu” dedi.

“Gelirin gideri karşılama oranı yüzde 86”

Gelirin gideri karşılama oranının yüzde 86 olarak gerçekleştiğini anlatan Şahin, “Birilerinin yazdığı yalan yanlış bilgilerle yanlış algı oluşturmasına müsaade edemeyiz. Bu bizim en rahat işimiz, ben ve ekibim, hesabımızı hakka ve halka verme üzerine kurduk, her kuruşun bir yetim hakkı olarak görüyoruz. Merkezden gelen bütçe 544 milyon lira bu toplam gelirimizin yarısı kadardır. 500 bin mülteciye merkezden gelen parayı kullanamadığımızdan 7 yıldan bu yana onların tüm ihtiyaçlarını belediye olarak karşılamaya çalışıyoruz. 586 milyon lira öz kaynak oluşturduk. Buradaki başarımız öz kaynaktır. Toplam bütçemizin gelen bütçe kadar öz kaynaklarımız var. Bu belediyecilikte bir başarı hikayesidir. Bu konuda mütevazi olmayacağım. Ankara’dan gelen kaynağın bir o kadarını ürettiysek bunun çok önemli bir başarı olduğunu görmek gerekir” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Bölgesel Isıtma Sistemine 20 Milyonluk Yatırım (MANİSA)