İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Halk Ekmek, bebekler için “Minnak” adı verilen bisküvi üretimine başlattı. Minnak’ı, Başkan uysal tanıttı.

İBB iştiraki İstanbul Halk Ekmek (İHE), bebekler için “Minnak” adı verilen bisküvi üretimine başladı. Bisküviyi, İBB Başkanı Mevlüt Uysal tanıttı. Uysal, İHE’nin üç ayrı fabrikasında yıllardır ucuz ve sağlıklı ekmek ürettiklerini ve bu üretimin de piyasadaki ekmek üretimi yüzde 5’ine tekabül ettiğini belirtti. Uysal, “Günlük bir milyona yakın bir ekmek üretimi gerçekleşmekte. Tabi amacımız emek üretimi yaparken özel sektöre karşı rekabet değil” dedi.

Uysal, tam aksine kaliteli ekmek üretmek ve fiyatları makul tutarak özel sektördeki üreticilere ışık tutmak, yol göstermek amacıyla faaliyetlerini sürdürdüklerini kaydetti. Uysal, “Vatandaşımız adına baktığımız zaman kaliteyi ucuza almanın sağlayıcısı olmak ve bunu temin etmek amacındayız. Baktığımız zaman, İstanbul’da ekmek üretiminin yüzde 5-6’sı mertebesindeyiz. Yüzde 95’i özel sektör tarafından üretilmekte. Ekmek üretimi konusunda piyasayı en iyi şekilde regule ediyoruz. Bu manada zaman zaman serzenişler olsa da inanıyorum ki üreticiler de bu konuda memnunlar. Tüketiciler zaten memnun” diye konuştu. .

“Yeni ürünümüz ekmek değil

Minnak ile Halk Ekmek olarak ekmek çeşidinin dışına çıktıklarını belirten Başkan Uysal, “Bebeler için ekmek sayılabilecek, bebe bisküvisi ürettik. Bu bebe bisküvisi bebekler için ekmek kadar hayati öneme sahip. Özellikle çocukların, bebe bisküvisi konusunda 6 aydan 2 yaşına kadar olan çocukların bu süre içerisinde almış oldukları besinin hayatları için ne kadar önemli olduğunu uzmanlarımız biliyor. Biz bu konunu uzmanı olmasak bile o yaştaki çocuk için almış olduğu besinin geleceği için ne kadar önemli olduğunu az buçuk biliyoruz. İşte bu anlayışla Halk Ekmek olarak “Minnak” ismiyle bebe bisküvisini piyasaya çıkardık” dedi.

İnceleyin:  Birleşmiş Kentler toplantısı İstanbul'da yapıldı

“Doğru bir adım atılmış”

Uysal, Minnak’ın üretimiyle ilgili çalışma başladığında henüz görevde olmadığını ancak gerek üretim kararı gerekse isminin belirlenmesinin doğru bir karar olduğunu vurguladı. Başkan Uysal, “Gerçekten doğru bir adım atılmış. Önceden belirlenen isimi kabul ediyoruz. Hayırlı olsun. ‘İçeriğiyle ilgili olarak da gerçekten şu anda uluslararası gıda uzmanları dediğimiz ve ülkemizin standartlarına göre yapılabilecek en iyisi yapılmalı. Halk emek olarak ölçümüz bu olmalı’ dedik. Gerçekten şu anda piyasadaki doğal ürünlerle tereyağlı bebe bisküvisi’ diye özetlenebilecek bir bebe ürünü piyasaya sürmüş olduk. Şu anda 2 bin 800 Halk Ekmek büfesinde satışa sunuldu” diye konuştu.

“Dar gelirli ailelere bedava dağıtılacak

Uysal, İBB’de kaydı olan bütün dar gelirli ailelerin 6 ile 24 aylık minik evlatları için haftada iki paket bebe bisküvisini ücretsiz vereceklerinin müjdesini verdi. Uysal, “Bunun dağıtımına başladık. Aileler, kartlarıyla satış noktalarına gidip bebeleri için “Minnak” alabilirler. İBB’den destek alan, sosyal kart ile diğer konularda da yardımcı olduğumuz ailelere bebe bisküvisini ücretsiz olarak vereceğiz. En zor durumda olan ve aylık, üç aylık ve yıllık yardım verdiğimiz ailelere aynı zamanda ekmek yardımı da yapıyoruz. Bunlara günlük üç ekmek veriyoruz. Toplam 21 bin aileye ekmek yardımı yapıyoruz” ifadelerinde bulundu.

Facebook Yorumları