Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Antalya Bisiklet Sevenler grubuyla gerçekleştirdiği akşam buluşmasında çalıştaylar ve sokak etkinlikleriyle bisikletin hem çevre hem de insan sağlığı açısından öneminin vurgulanacağı kampanyanın başlatılmasını önerdi ve ”Atatürk’ün Antalya’ya gelişi, 6 Mart bir başlangıç olsun ve o gün Antalya’da binlerce kişi işyerlerine bisikletle gitsin” çağrısı yaptı.

Antalya Bisiklet Sevenler grubunun her salı saat 20.00’de başlayan ‘Muhabbet Turu’ bu hafta Muratpaşa Belediyesi ve Adalya Vakfı’nın engellilere yeni bir yaşam alanı olarak sunduğu Engelsiz Kafe’de sona erdi. Atatürk Parkı’ndan “Engelsiz Bir Hayat İçin Pedallıyoruz” sloganıyla yola düşen bisikletçileri Engelsiz Kafe’de Belediye Başkanı Ümit Uysal karşıladı.

ENGELLİLER İÇİN PEDALLADILAR

Başkan Uysal, grubun bu haftaki etkinliğinin engelli bireylere ve onlarını yaşadığı sorunlara dikkat çekmek için yapılıyor olmasının çok büyük anlam taşıdığını söyledi. Türkiye’de engellilerin genel nüfusa oranının yüzde 9 olduğuna dikkat çeken Başkan Uysal, “Eğer bu oranı Muratpaşa’ya uyarlarsak 45 bin engelli insanımız var. Sokakta, gündelik hayatta o kadar engelli görmediğimize göre bu insanlarımız evlerinde. Bu utanılacak bir şey” diye konuştu.

BİSİKLETLE BARIŞIK KENT PLANLAMASI

Antalya’da mevsim koşulları neredeyse yılın her ayı bisiklet kullanıma imkan tanıdığını ayrıca şehrin düz arazi yapısının bisikletin bir ulaşım aracı olarak tercih edilmesi noktasında bir avantaj olduğuna dikkat çeken Başkan Uysal, buna rağmen kent merkezinde güvenli bisiklet kullanımı için ayrılan yollarının yetersiz olduğuna dikkat çekti. Başkan Uysal, Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda bir çalışma içinde olduğunu aktaran Muratpaşa Belediyesi olarak da özellikle yeni imara açılman Kırcami bölgesinde bisikleti gündelik yaşamın bir parçası haline getirecek düzenlemeler yapacaklarının altını çizdi.

ATATÜRK’ÜN ANTALYA’YA GELİŞİM BAŞLANGIÇ OLSUN

Olumsuz koşullara rağmen Antalya’da Bisiklet Sevenler grubu gibi çok farklı oluşumlarının kentte ısrarla bisiklet kullanmakta oluşunun bu noktada oluşacak duyarlılık noktasında önemli bir işleve sahip olduğunu belirten Başkan Uysal, şu çağrıyı yaptı:

İnceleyin:  Denizli Belediyesi  Kestane Şekerinde Marka Olma yolunda

“Kış aylarında hazırlığımızı yapalım. Üç ay boyunca çalıştaylarla, dar ve geniş kapsamlı toplantılarla bisikletin hem çevre hem trafik hem otopark hem de insan sağlığı açısından öneminin altını çizelim, bunları anlatalım. Hep beraber bunun meydan, cadde ve sokak etkinliklerini yapalım. Bisiklet yolları tahsis edeceğimizi duyuralım. Bunun için Atatürk’ün Antalya’ya gelişi 6 Mart bir başlangıç olsun ve o gün Antalya’da binlerce kişi işyerlerine bisikletle gitsin. Bütün kamu kurum ve kuruluşlarının, hepsinin bu konudaki iyi niyetine ve böylesi bir çalışmaya destek vereceklerine inanıyorum.”

Başkan Uysal, böylesi bir hazırlık döneminde Muratpaşa Belediyesi olarak 2 bin bisiklet dağıtacaklarını da sözlerine ekledi.baskan-uysaldan-bisiklet-kenti-antalya-cagrisi2

Facebook Yorumları