İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Gaziosmanpaşa’da bir dizi ziyaretlerde bulundu. Uysal, Gaziosmanpaşa Sanayici İş Adamları Derneği (GOPSİAD)’da iş insanlarına hitap etti. “Göreve geldiğimde yaptığım ilk toplantı kentsel dönüşümle ilgiliydi. İlçe belediye başkanlarımızla uzun saatler süren toplantılar yaptık. Toplantılarımızda öncelikli maddelerimizden biri vatandaşımızın bu süreçte mağdur edilmemesiydi” dedi.

Uysal, hemen akabinde ilçe belediye başkanları ve İBB bürokratlarıyla İstanbul’da kentsel dönüşümün nasıl olması konusunda çok sayıda yaptıkları tartışma sonucu, İstanbul’da kentsel dönüşümün olmazsa olması kurallarının ne olacağını belirlediklerini anlattı. Bugüne kadar, İstanbul’da kentsel dönüşüm ile ilgili atılan adımların amacına ulaşamadığına dikkat çeken Uysal, “Bu konuda özel sektör de başarısız, kamu da. Biz İBB olarak, ne yapmamız gerektiği konusunda tıkanan noktaların önünü açıp, öncü olarak, özel sektörle birlikte bunu devam ettirmemiz gerekiyor” dedi.

Önümüzdeki dönemde kentsel dönüşümde izlenecek yolu ayrıntılarıyla anlatan Uysal, önceki yıllarda ilave imar artışı yoluyla vatandaşların evlerini müteahhitlere verip bedava ev almaları yolunda yapılan çalışmadan sonuç alınamadığına dikkat çeken ve bunun en son örneğinin Fikirtepe’de yaşandığını anlattı. Uysal, “Fikirtepe’ye baktığımız zaman ilçe belediyesi pişman, bakanlık pişman müteahhit pişman, vatandaş pişman” diyerek, imar artışı ile kentsel dönüşünün olmayacağının net bir şekilde ortaya çıktığını söyledi.

“Kentsel dönüşüm yapacağınız yerde imar artışı olmamalı” diyen Uysal, “Vatandaş, kentsel dönüşümde, bulunduğu yerdeki dairenin yerine uzak bir yerde çok daha pahalı bir daire versen bile gitmiyor. Gitmemekte haklı. Çünkü yaşadığı yerde bir geçmişi, hatıraları, komşuları var. O zaman ne yapmamız gerekiyor? Vatandaşın evini yıkıp yaptıktan sonra da yine aynı yerde evini vermemiz, komşularıyla birlikte yaşatmamız gerekiyor” diye konuştu.

Başkan Uysal, 100 metre kare altındaki evlerden de yüzde 20’lik bir kesinti olmayacağını, başka bir oran ayarlanarak vatandaşın asla mağdur edilmeyeceğini vurgulayıp, “Kesilen yüzde 20’leri de biriktirip sattığımız zaman maliyetin yüzde 60-70’ini karşılamış oluyoruz. Geri kalanını da İBB olarak bütçemizden ayırdığımız payla ödeyelim diyoruz” dedi.

İBB BÜTÇESİNDEN KENTSEL DÖNÜŞÜME 1 MİLYAR

2018 yılı içerisinde İBB bütçesinden kentsel dönüşüme 1 milyar lira ayırdıklarını ifade eden Uysal, Beyoğlu, Gaziosmanpaşa, Fatih, Büyükçekmece, Bayrampaşa, Zeytinburnu ve Eyüp başta olmak üzere 10 ilçede kentsel dönüşüm çalışmalarını başlattıklarını, bazı ilçelerde de görüşmelerin devam ettiğini aktaran Uysal, önümüzdeki 10 yıl içerisinde İBB bütçesinden ayrılacak daha büyük bir payla kentsel dönüşüme hız kazandıracaklarını belirtti. Uysal, uygulamaya kentsel dönüşümde hiç kimsenin itiraz etmediği, yüzde yüz mutabakatın sağlandığı yerlerden başlanacağına dikkat çekip, “Örnek ortaya çıksın ve vatandaş görerek karar versin. Ben inanıyorum ki, örnekler ortaya çıktığında vatandaşlarımızdan talep artacaktır” diye konuştu.

Facebook Yorumları