Bayburt Belediyesi, Türkiye’nin 80 bin 417 kişi ile en az nüfuslu kenti olan Bayburt’ta kurduğu güneş enerji santraliyle 4 milyon 400 bin lira gelir sağladı.

Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş, belediyeye ait Şingah Mahallesi’ndeki arazi üzerine geçen yıl yerleştirdikleri 17 bin 669 panelden bir yılda 7 milyon 450 bin kilovat saat elektrik üretildiğini söyledi. Memiş, santralin kurulu gücünün 4,5 megavat olduğunu ve üretilen elektriğin dolar kuru üzerinden devlete satıldığını belirtti. Memiş, “Devletin 10 yıl alım garantisi var. Devlet bu elektriği 13,3 dolar sente alıyor. Bir yılda bizim buradan kazancımız 4 milyon 400 bin lira oldu” dedi.

Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş

Memiş, santralin yapım aşamasında herhangi kurum ya da kalkınma ajansından destek almadıklarına dikkati çekti. Memiş, yapımını tamamen Bayburt Belediyesi ekiplerinin üstlendiğini, İller Bankasından borçlanma suretiyle destek aldıklarını anlattı. Memiş, güneş enerjisi santrali işinin her aşamasını kendilerinin üstlendiğini aktardı. Memiş, bazı aşamalarında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden teknik destek aldıklarını anlattı. Memiş, “Bayburt’ta tüketilen toplam enerjinin yüzde 10’unu bu santralle biz karşılıyoruz. Bayburt’ta 2 bin 250 evin batan elektrik ihtiyacı bu güneş enerjisiyle karşılanabiliyor.” ifadelerini kullandı.

“Birçok belediyeye örnek teşkil ediyor”

Memiş, Bayburt Belediyesi’nin bu projeyi hayata geçirmesinin birçok belediyeye de örnek teşkil ettiğine dikkati çekerek, “Benim de Genel Başkan Yardımcısı olduğum Türkiye Belediyeler Birliği’ndeki arkadaşlarımızla bu konuyu birçok defa müzakere ettik. Birçok arkadaşımız gelip burada yerinde incelediler, gördüler, çalışmalarını da bu şekilde başlattılar. Özellikle de Gümüşhane ve Erzincan’dan projeye çok yakın ilgi ve alaka duyuldu” diye konuştu.

Bayburt Belediyesinin güneş enerji santrali ile 9 kişiye istihdam sağlamasının yanında vergi de ödediğini kaydeden Memiş, bu bir yıllık süre içerisinde stopaj, katma değer vergisi ve geçici vergi adıyla Bayburt Vergi Dairesi’ne 448 bin lira ödeme yaptıklarını aktardı.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Enerji Kimlik Belgesi olmayana satış yok