Ana SayfaGündemBeijing’den Taiwan’daki bölücü güçlere tepki

Beijing’den Taiwan’daki bölücü güçlere tepki

Çin Devlet Konseyi’ne bağlı Taiwan İşleri Ofisi Sözcüsü Ma Xiaoguang, Demokratik İlerici Parti’nin (DPP) kışkırtmalarının Taiwan Boğazı’nın iki yakasının birleşmesi yönündeki tarihî eğilimi engelleyemeyeceğini söyledi.

Sözcü Ma, bugün düzenlenen basın toplantısında, DDP ve sözde Taiwan’ın bağımsızlığını amaçlayan güçlerin dün düzenlediği sempozyumu değerlendirdi.

San Francisco Antlaşması’nın İkinci Dünya Savaşı’nın ardından başta ABD olmak üzere bazı ülkelerin Çin Halk Cumhuriyeti ve Sovyetler Birliği’ne karşı Japonya’yı kendi yanlarına alarak imzaladıkları, hiçbir hukuki bağlayıcılığı bulunmayan ve yasa dışı olan bir belge olduğunu belirtti. Söz konusu antlaşmanın 1942 yılında Çin, ABD ve İngiltere dâhil olmak üzere 26 ülkenin imza attığı “Birleşmiş Milletler Bildirisi”ne ve BM Tüzüğü’ne aykırı olduğuna işaret eden sözcü, antlaşmada yer alan Çin hakkındaki maddelerin yasa dışı olduğunu vurguladı. Sözcü, antlaşmayı Çin’in imzalamadığını ve kabul etmediğini dile getirdi.

Taiwan’ın Çin’in bir parçası olduğunu vurgulayan sözcü, Taiwan Boğazı’nın iki yakasının henüz birleşmemesine rağmen, Çin’in ana kesimi ile Taiwan’ın tek bir Çin’e ait olduğu gerçeğinin değişmeyeceğini ifade etti.

Sözcü, DPP’nin propaganda ve kışkırtmalarının Taiwan Boğazı’nın iki yakasının birleşmesini önleyemeyeceğini söyledi.

DDP ve sözde Taiwan’ın bağımsızlığını amaçlayan güçler, dün düzenledikleri sempozyumda, San Francisco Antlaşması’na atıfta bulunarak, Taiwan Boğazı’nın iki yakası arasında bağ bulunmadığını iddia etmişti.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla