Bergama’da bulunan sokak hayvanlarının sağlık kontrolleri ve tedavileri, Belediye Veterinerlik Hizmetleri’nce yapılmaya devam ediyor. Kent merkezinin yanı sıra kırsal mahallelerden barınağa getirilen köpekler, Veteriner Hekim tarafından kısırlaştırılıyor, küpeleme çalışmaları yapılıyor.
IMG_0505

Hijyenik ortamda uzman veteriner hekim tarafından gerçekleştirilen operasyonlar İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Bergama Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından gerçekleştiriliyor. Kısırlaştırma, hayvan hastalıklarının tedavisi, salgın hayvan hastalıkları ve hayvanlardan insanlara geçen zoonoz hastalıklarının kontrolü yapılıyor. Böylelikle kontrolsüz üreme önleniyor.

Belediye bünyesinde 4 personel ile birlikte yapılan çalışmaları anlatan Bergama Belediyesi Veteriner Hekimi Mahmut Aslankan; “Burada ki amacımız, sahipsiz canlarımızı bakım evine alarak gerekli tedavilerini yapmak. Kısırlaştırmalarını tamamlayarak sahipsiz hayvanlar popülasyonunu kontrol altına alabilmek” dedi. Veteriner Hekim Aslankan; “Burada öncelikle kısırlaştırma işlemini gerçekleştiriyoruz. Kulaklarına küpe takıyoruz. Kuduz aşısı, iç ve dış parazitlerine bakıp doğal yaşam alanına geri bırakıyoruz. Bunun harici trafik kazaları ve çeşitli nedenlerle gelenleri tedavi ediyoruz. Buraya gelen canlarımız rahat etsin diye, gönüllülerin de desteği ile bütün padoklarımıza branda çekildi. Park ve barınaktaki suluklarımız yenilendi” dedi.

Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç; “Bu çalışmalarla beraber Bergama’daki başıboş hayvanlar kontrol altına alınırken, gerekli cerrahi müdahale veteriner hekimimiz tarafından gerçekleştiriliyor. Mümkün olduğunca iklim koşulları da gözetilerek rahat etmeleri sağlanıyor” dedi.
IMG_0529

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Foça Kozbeyli İlkokulu'nda Şehit Kütüphanesi Açıldı