Ana SayfaÇevreBodrum, yeni nesil çevreci konteynırlara kavuşuyor

Bodrum, yeni nesil çevreci konteynırlara kavuşuyor

Bodrum, çevreci özellikleriyle dikkati çeken çağdaş ve modern atık yönetimine kavuşuyor. Yeni nesil çöp konteynırları, sensör özelliğiyle ısı 60 dereceye ulaştığında takip merkezine bildirim gönderiyor ve çöp kaynaklı yangın riskini minimuma indiriyor. 

Bodrum Belediyesi tarafından projelendirilerek hayata geçirilen “Akıllı Atık Toplama Sistemi” pilot bölge olarak seçilen Konacık’tan başlatıldı. Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün “Mis Gibi Bodrum” eylem planı kapsamında satın alınan 37 adet 3 tonluk sensörlü yeni nesil çöp konteynırı, Çok Amaçlı Çöp Aracı’nın (ÇAÇA) hizmete girmesiyle birlikte halkın hizmetine sunuldu.

Bodrum’da, Akıllı Atık Toplama ve Kent Temizliği kapsamında halihazırda kullanımı devam eden 750 litre kapasiteli çöp konteynırları yerine, 3 tonluk yeni nesil konteynırlar yerleştirilmeye başlandı. Pilot bölge olarak seçilen Konacık Mahallesinde cadde ve sokaklarda bulunan saç konteynırlar yenileri ile değiştiriliyor. Daha az zaman ve yakıt ile daha çok iş performansı hedefleyen yeni sistem aynı zamanda çevreci özellikleriyle dikkat çekiyor. Sensörlü olduğu için ısısı 60 dereceye ulaştığı anda takip merkezine bildirim gönderme özelliğine sahip olan konteynırlar, çöp kaynaklı yangın riskini de minimuma indiriyor.

BODRUM ÇAĞDAŞ VE MODERN ATIK YÖNETİMİNE KAVUŞUYOR0106

Çevreci yeni nesil konteynır boşaltımını denedi

Konacık Mahallesi’nde 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’nde tanıtımı yapılan teknolojik donanımlı modern ÇAÇA’ya binen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, operatör ile birlikte yeni nesil konteynır boşaltımını denedi. Aracı ve uygulanacak sistemi inceleyen Başkan Aras, “Bugün ilk denemeyi yaptık. Mevcut konteynırlar 750 litre civarında çöp alırken, bu konteynırlar 3 bin litre kapasiteli. Yani yaklaşık 5 saç konteynırı kaldırıyoruz yerine bir tane yeni konteynır koyuyoruz. Yeni aracımızı bir operatör kullanıyor ama şu an kullanılan konvansiyonel araçlarımızda üç personel çalışıyor. Aracın arkasında iki personel yaz-kış zor şartlarda çalışıyor” dedi.

Yeni sistemle önemli kazanımlar elde edildi

Bu yeni sistemle önemli kazanımlar elde ettiklerinin altını çizen Başkan Aras, “Elbette bu sistem Bodrum‘un geneline yayılana kadar belirli bir süreç geçecek. Bu yeni nesil konteynırların bizim için en önemli taraflarından biri de yürüttüğümüz projedeki Akıllı Atık Toplama ve Kent Temizliği Yönetimine uyumlu olması” şeklinde konuştu.

Başkan Aras, bir taraftan Bodrum’un çöp sorununu gündemden çıkarmak için çalışırken diğer taraftan da inovasyon çalışmalarına devam ettiklerini anlattı. Kısa süre içinde çok tasarruflu, merkezden yönetilebilen akıllı aydınlatma sistemini vatandaşların hizmetine sunacaklarını açıkladı.

İzleme ve takibi online olarak yapılabiliyor

Soğuğa ve güneş ışınlarına dayanıklı yeni nesil konteynırlar, atık çöp sularının dışarı sızmasını önlemek üzere tasarlanmış depoya sahip. Akıllı atık toplama sistemi için sensör yerleştirilen bu konteynırların izleme ve takibi online olarak yapılabiliyor. Konteynırlar, uzaktan kumandalı, tam elektronik sistemli ÇAÇA tarafından toplanarak düzenli olarak temizlenecek. 2020 Mayıs ayı sonuna kadar toplam 200 adet yeni nesil konteynır Bodrum Yarımadası’nda tespit edilen çöp kara noktalarına yerleştirilmiş olacak.

BODRUM ÇAĞDAŞ VE MODERN ATIK YÖNETİMİNE KAVUŞUYOR0107

 

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla