20 bin kitaba e-katalog sistemi ile ulaşılıyor

Sınırları içinde bulunan okullar ve üniversiteler ile birlikte gerçekleştirdiği projelerle eğitime verdiği önemi gösteren Bornova Belediyesi, kendisine bağlı olan 4 kütüphane de fark yaratıyor. 4 bin 500 kayıtlı üye ve 20 bin kitabın bulunduğu kütüphanelerde teknolojik hizmetler de veriliyor. ‘e-katalog’ sistemi ile çalışan kütüphanelerde internet bağlantısı olan 16 bilgisayar da hizmet veriyor.

Bornova Belediyesi, Çamdibi, Naldöken, Kayadibi ve Bornova Merkez’de bulunan Atatürk Kitaplığı ile okuma alışkanlığını teşvik ediyor. Kayıtlı 4 bin 500 üyenin bulunduğu kütüphanelerde teknolojinin sunduğu imkanlar kullanılarak hizmet veriliyor. 20 bin kitaptan oluşan koleksiyonun bulunduğu kütüphanede aranan kitabın rahat bulunabilmesi için ‘e-katalog’ sistemi de uygulanıyor. Bu sistem sayesinde vatandaşlara istedikleri kitabı izleme ve takip etme imkanı sunuluyor. ‘ kitap.bornova. bel.tr’ adresinden ‘e-katalog’ hizmetini tıklayan vatandaşlar aradıkları kitabın okurda mı, rafta mı olduğunu bir tuş ile öğrenebildikleri gibi kütüphanede bulunan kitapların da listesine ulaşabiliyor.

Öğrencilere rahat ders çalışma imkanı

Bornova’nın eski köşklerinden birinin restore edilmesiyle kurulan Atatürk Kitaplığı vatandaşlardan ilgi görüyor. Kütüphane içerisinde biri çocuklar için olmak üzere 3 adet okuma salonu yer alıyor. Bu salonlarda tek kişilik olarak ayrılan bölümlerde öğrenciler rahat ders çalışma olanağı da buluyor. Ayrıca saat 08:00 ile 17:00 arası hizmet veren kütüphanelerde günlük gazetelerini okumak isteyen vatandaşlar için de bir bölüm bulunuyor.

“Herkes için kütüphane”

“Yerel Dönüşüm, Küresel Erişim” sloganıyla yola çıkan Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın maddi desteği ile gerçekleştirilen “Herkes İçin Kütüphane” projesine Bornova Belediyesi’ de katıldı. Türkiye çapında Hacettepe Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi Teknokent Teknoloji Transfer Merkezi, Near East University ve Türk Kütüphaneciler Derneği paydaşlığında gerçekleştirilen proje kapsamında Bornova Belediyesi’ne ait kütüphanelerde kullanılmak üzere 16 adet bilgisayar bağışında bulunuldu. Naldöken, Çamdibi, Kayadibi ve Bornova Merkez’de bulunan Atatürk Kitaplığı’nda kurulumu gerçekleştirilen ve vatandaşların kullanımına açılan bilgisayarlarlardan e-devlet hizmetleri, adli sicil kaydı sorgulama, ÖSYM aday işlemleri, cv hazırlama, e-randevu alma gibi bir çok hizmetten yararlanılabilecek.5j7a8371

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Çelikcan: "Yüreğir'de kültürevleri eğitim ve öğretim yuvası oldu"