Burdur Gölü’nün çekilmesine dikkat çekmek amacıyla Burdur Belediyesi sponsorluğunda Türk Halk Müziği sanatçısı Sümer Ezgü göl kıyısında klip çekti.

Son 35 yılda su kapasitesinin yüzde 40’ını kaybeden Burdur Gölü’ne dikkati çekmek amacıyla Türk Halk Müziği sanatçısı Sümer Ezgü klip çekti. Burdur Belediyesi sponsorluğunda çekilen klipte Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz de kısa süreli rol aldı.

Karakent Köyü yakınlarında bulunan eski Eti Bank Tesislerinde gerçekleştirilen çekimlerde Başkan Ercengiz ve Sümer Ezgü Burdur Gölü hakkında açıklamalarda bulundu.

Gölün kurumaması için verdikleri mücadelede Sümer Ezgü’nün feryatlarına ortak olduğunu söyleyen Başkan Ercengiz, “1970’li yıllardan bu yana Burdur Gölü’nde düşey eksende 18 metre çekilme oldu. Suyun yüzde 40’ını kaybettik. Gölün çekilmesine engel olabilmek adına ne varsa elbirliğiyle yapmaya çalışıyoruz. Bu göl çöl olursa kaybettiğimiz birçok şey gibi Burdur’un bu değerini de kaybetmiş olacağız. Neticesinde belki de öngöremediğimiz birçok hastalığın nedeni olacak bu gölün çekilmesi, birçok habitatı ortadan kaldırmış olacağız. Endemik türleri kaybedeceğiz, bitki örtüsünün, iklimin değişmesine neden olacak. Bu göl kurursa Burdur için kötü olacak” dedi.

“Herkes elini taşın altına koysun”

Sümer Ezgü’nün sanatçı kişiliğinden de yararlanarak Burdur Gölü’nün kurumasına daha fazla dikkati çekmiş olacaklarına işaret eden Başkan Ercengiz, “İstiyoruz ki herkes elini taşın altına koysun ve bu göl suyunu kaybetmesin. En azından çekilme bu noktadaysa gelecek yıl 1 metre daha öteye gitmesin. Bunun için gayret sarf edelim. Gönlümüzden geçen gölün eski seviyelerine kadar getirilebilmesi. Çünkü şu anda istatistiki verilere bakıldığı zaman bu gölü kurtarmak, eski haline getirmek pek mümkün görünmüyor. Sulama barajları, yeraltı sondajları ve bitki örtüsü rejimi tarım arazilerinde yapılan hiç istemediğimiz suyu çok tüketen bitkilerin göl tabanına yayılmış olması bu gölün kurumasını hızlandırıyor. Bunlara hep birlikte önlem alacağız” diye konuştu.

İnceleyin:  Kuru ağaçları sanat eserine dönüştürüyor

“Burdur Gölü çöl olmasın”

Burdur Gölü’nün adım adım çekilişini tekrar gündeme getirmek için klip çektiklerini ifade eden Sanatçı Sümer Ezgü ise “Amacımız Burdur Gölü’nü besleyen suların önü kesilirken daha dikkatli davranılması. Burada yapılan tarımın daha dikkatli yapılması. Üretirken tamamen tüketmemek. Sulamanın damla sulama yapılması gibi bilim adamlarının anlattıkları konuları sanat yoluyla ön plana çıkarmak. Bir doğa olayının göz göre göre yaşanan ve bir gölün yok oluşunun gündeme getirilmesi. Geçmişte bunun örnekleri var. Aral Gölü’nün yok oluşu var. Burdur Gölü yaşamalı. Çünkü burada göl olmazsa iklim çok değişecek. Doğa hepimizin. Burdur Gölü çöl olmasın. Önceleri buralarda yüzerdik. Maalesef böyle toprak olmuş. Yüzmeyi Burdur Gölü’nde öğrendik. İnanamıyorum, bu kadar çekilmesi akıl almaz bir durum. Geçen seneden bu yana 50 santimetre daha aşağı inmiş su seviyesi. Bir şekilde kurtarmamız lazım.” dedi.

0a
3 0

Facebook Yorumları