Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Akşehir Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi yapımına devam ederken Ereğli’ye bağlı Zengen Mahallesinde ise Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinin yapımını tamamladı.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğünün 6360 sayılı yasa kapsamında hizmet alanına giren yerleşim birimlerinde yürüttüğü atıksu arıtma tesisi projeleri bir bir hayata geçiriliyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, yasa ile hizmet alanına giren yerleşim yerlerinde atıksuların çevreye olan olumsuz etkilerini bertaraf etmek ve arıtılmış suyun tekrar değerlendirilmesi amacıyla atıksu arıtma tesisleri kurduklarını söyledi. Bu kapsamda Akşehir ilçe merkezinde yürütülen Akşehir Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi inşaatında yüzde 40 yapım oranına ulaşıldığını kaydeden Başkan Akyürek, Ereğli ilçesine bağlı Zengen Mahallesinde ise biyolojik arıtma tesisi inşaatının tamamlandığını dile getirdi.

AKŞEHİR ATIKSU ARITMA TESİSİ AKŞEHİR GÖLÜNÜ KORUYACAK

Günlük 15 bin 102 metreküp kapasiteli Akşehir Atıksu Arıtma Tesisi ve 36 kilometrelik kanalizasyon şebekesinin çalışmalarının devam ettiğini belirten Başkan Akyürek, yüzde 85’i AB hibesi, kalan kısmı ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanan çalışmaların toplam bütçesinin 23 milyon Euro olduğunu ifade etti.

Yapımı tamamladıktan sonra işletmesi Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğünce yapılacak Akşehir Atıksu Arıtma Tesisinde, atıksuların çevreye zarar vermeyecek şekilde arıtılacağını ve sulama amaçlı kullanılabileceğini kaydeden Başkan Akyürek, “Akşehir ilçesinden kaynaklanan atıksuların ilgili yönetmeliklerde belirtilen standartlara uygun bir şekilde arıtılması ile Akşehir Gölü ve çevresinde oluşabilecek çevre kirliliğinin önüne geçilmesi de bölgede ekolojik açıdan olumlu etkiler yapacaktır” dedi.

Başkan Akyürek, Akşehir Su ve Atıksu Projesi’nin Atıksu Arıtma Tesisi ve kanalizasyon kolektör yapımı, içme suyu temini projesi, teknik yardım ve süpervizörlük hizmeti ile ekipman temini olmak üzere 4 bileşenden oluştuğunu ifade etti.

İnceleyin:  İzmir’de enerji maliyetinde 21 milyonluk tasarruf

ZENGEN BİYOLOJİK ATIKSU ARITMA TESİSİ TAMAMLANDI

Ereğli ilçesine yönelik çevre projelerinin hayata geçirilmesi çalışmaları kapsamında Zengen Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinin yapımının tamamlandığını kaydeden Başkan Akyürek, tesise atıksu alınarak işletme için performans testlerine başlandığını dile getirdi.

Son teknoloji ekipmanların kullanıldığı tesisisin; günlük 400 metreküp kapasiteli olduğunu, biyolojik arıtım, azot, fosfor giderimi yapacak şekilde tasarlandığını kaydeden Başkan Akyürek, performans testlerinden sonra KOSKİ Genel Müdürlüğünce işletmesi yapılacak Zengen Atıksu Arıtma Tesisinde de atıksuyun çevreye zarar vermeyecek şekilde arıtılacağını ve sulama amaçlı kullanılabileceğini dile getirdi.

Facebook Yorumları