Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin restorasyon çalışmaları ile destek verdiği Çarmelik Kervansarayı, Türkiye’nin en büyük tarım müzesine dönüştürülecek.

Kesin yapım tarihi bilinmeyen Çarmelik Kervansarayı, turizmde hak ettiği yeri almaya hazırlanıyor. Kervansaray, Kültür ve Turizm Bakanlığının ardından Büyükşehir Belediyesinin restorasyon çalışmaları ile yeniden hayat buldu. Evliya Çelebi’nin de “Seyahatnamesinde” bahsettiği tarihi Çarmelik Kervansarayı için yaşanan gelişmeler mahalle halkını da umutlandırdı. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Çarmelik Kervansarayı’nı Türkiye’nin en büyük tarım müzesi ile Tarımsal Eğitim ve Araştırma Merkezi yapmak için planlamalar yapıldığını söyledi.

“Tarıma dair anılarınızı müzeye getirin”

Çiftçi, tarım ve turizm şehri Şanlıurfa’ya Türkiye’nin en büyük tarım müzesinin yakışacağını aktardı. Başkan Çiftçi, “Çarmelik Kervansarayı için tarımsal eğitim ve araştırma merkezi ve bunun yanında tarım müzesi fonksiyonunun daha ağır bastığı kadrolarımız tarafından istişare edildi. Çünkü Şanlıurfa bir tarım şehri. Şanlıurfa’da bir tarım havzasının oluşması gerekiyor. Tarihe yolculuk eden bu kervansarayda sergilemenin doğru olacağını düşünüyoruz. Bunun yanında kuracağımız tarımsal müzeye tüm kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın elinde ne varsa Büyükşehir Belediye Başkanlığımız bir ekip oluşturmuş durumda. Buraya getirmelerini, bu havzayı bizim burada yaşatabilmemiz için onların da isimlerini yaşatmamız gerekiyor. Geçmişe dair tarım aletleri olsun, tarımda kullanılan tüm materyal eşyalar olsun ve tarıma dair ne anınız varsa vatandaşlarımız müzeye getirsin lütfen” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Göbeklitepe'de 'Senfonik Urfa Türküleri' konseri düzenlendi