Ana SayfaDünyadanÇin ve Sierra Leone dışişleri bakanları telefonda görüştü

Çin ve Sierra Leone dışişleri bakanları telefonda görüştü

Çin ve Sierra Leone dışişleri bakanları telefonda görüştü..

David Francis, Sierra Leone hükümeti adına Çin hükümeti ve halkına uzun zamandan beri ülkesinin ekonomik ve toplumsal gelişimine özellikle COVID-19’la mücadelesine sağladığı yardımlar nedeniyle teşekkür etti.

Çin’in Sierra Leone’nin güvenilir ve güçlü bir ortağı olduğuna dikkat çeken David Francis, Çin’in temel çıkarlarına ve önemli kaygılarına ilişkin konularda Çin’in yanında olmaya devam edeceklerini vurguladı.David Francis, Çin’le her alandaki işbirliğini derinleştirmeye hazır olduklarını ve Çinli şirketlerin ülkesine yatırım yapmasını beklediklerini ifade etti.

İki ülke liderininyaptığı stratejik yönlendirmeyle ikili ilişkilerin güçlü bir gelişme eğilimini koruduğunu kaydeden WangYi, iki ülkenin salgınla ortaklaşa mücadele ettiğini, ekonomik toparlanmayı sağlamak için ortak çaba harcadığını, uluslararası adaletin korunmasında işbirliğini yoğunlaştırdığını ve birbirine destek verdiğini, tüm bunların ikili ilişkilerin yüksek seviyesini yansıttığını belirtti.

Sierra Leone’nin temel çıkarlarını korumada Çin’e verdiği desteğini takdirle karşıladıklarını söyleyen Wang, Sierra Leone’nin egemenliği, bağımsızlığı ve ulusal itibarını korumasını, ulusal kalkınmayı ilerletmesini, Afrika ve uluslararası toplumda daha önemli rol oynamasını desteklediklerinin altını çizdi.

Wang, Çin’in Sierra Leone’nin kalkınma ihtiyaçlarına göre ülkeye yardım sağlamaya, Sierra Leone ile madencilik, tarım, altyapı tesisleri alanlarındakiişbirliğini güçlendirmeyedevam edeceğini dile getirdi. Wang, daha fazla Çinli şirketlerin Sierra Leone’ye yatırım yapmasını teşvik edeceklerini de sözlerine ekledi.

David Francis, ülkesinin Ukrayna konusundaki tutumundan bahsederken, anlaşmazlığın siyasi görüşme ve barışçıl yollarla çözülmesini desteklediklerine, tüm tarafların meşrugüvenlikendişelerinin dikkate alınması,tahıl ve enerji kıtlığının Afrika’daki orta ve küçük ülkelere getirdiği etkilerin azaltılması için önlemler alınması gerektiğine işaret etti.

Sierra Leone’nin görüşünün çoğu gelişmekte olan ülkenin ortak fikir birliği olduğunu hatırlatan WangYi, Çin’in sorunun çözümüyle ilgili barışçıl görüşmeleri ilerletmeye, diğer taraflarla birlikte Ukrayna krizinin olumsuz etkilerinin yayılmasını önlemek için ortak çaba harcamaya devam edeceğini dile getirdi.

Özelkalem Türkiye’nin Yerel Yönetim Ağı

Özelkalem Dergisi 142. Sayısı’nı okumak için ..  

►Abone ol

Özelkalem TV’de Yapılacak canlı yayınlardan haberdar olmak isterseniz, abone olmayı ve abone ol butonunun yanındaki çan simgesinden bildirimleri açmayı unutmayın.

►Abone ol: http://www.youtube.com/c/Özelkalemtv

►İzle Türkiye!

Özelkalem tv Türkiye’nin ilk yerel yönetim televizyonu Özelkalem.tv, yerel yönetimlerin tarafsız, yaygın, katılımcı, etkin mecrası olmak üzere kuruldu. Bütün yerel yöneticilerin kendi televizyonu gibi görebileceği, bütün kentlerin kendini gösterebileceği bir televizyon kanalı. #özelkalem#yerelyönetim#belediyebaşkanları

Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri Başvuru için: https://yerelyonetimodulleri.com/#özelkalemdergisiyerelyönetimödülleri

Sosyal medyada bizi takip edin:

►Instagram: https://www.instagram.com/ozelkalemde…

►Twitter: https://twitter.com/ozelkalemdergi

►Facebook: https://www.facebook.com/ozelkalemdergi/

Güzel Bir Türkiye Instagram: https://www.instagram.com/guzelbirtur

Resmi web sitesi: http://guzelbirturkiye.com/

Erengül Bilenser Özelkalem Yerel Yönetim Ağı Kurucusu

►Instagram: https://www.instagram.com/erengulbile

►Twitter: https://twitter.com/ebilenser

►Linkedin: https://www.linkedin.com/in/erengul-b

►erengulbilenser@epr.com.tr

 

 

 

 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu

 

 

 

Hibya Haber Ajansı

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla