Ana SayfaGündemÇorba çeşmesi, BTÜ'de de akmaya başladı

Çorba çeşmesi, BTÜ’de de akmaya başladı

Bursa Büyükşehir Belediyesi, çorba çeşmesi hizmetini Uludağ Üniversitesi’nde kurulan iki standın ardından, Bursa Teknik Üniversitesi’nde üçüncü stant olarak uygulamaya aldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ilk olarak Uludağ Üniversitesi’nde uygulamaya aldığı ve büyük ilgi gören çorba çeşmesi, Bursa Teknik Üniversitesi’nde (BTÜ) de hizmet vermeye başladı. Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal sorumluluk projeleri kapsamında hayata geçirdiği uygulama sayesinde öğrenciler, sabah 08:00-10:00 saatleri arasında güne ücretsiz çorba içerek başlayabilecek.

Çorba çeşmesi ile öğrencilerin yaşam kalitesi artırılıyor

Bursa’da ilkokuldan üniversiteye kadar her alanda eğitim kalitesinin artırılması hedefiyle bir taraftan eğitim kurumlarının yenilenmesi ve gençlik merkezleri gibi fiziki yatırımları hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, diğer taraftan öğrencilerin yaşam kalitesini yükseltecek sosyal projelere devam ediyor. Bu sosyal projeler kapsamında Büyükşehir Belediyesi tarafından Uludağ Üniversitesi’nin ardından Bursa Teknik Üniversitesi’nde de ‘çorba çeşmesi’ yaptırıldı.

Kentin tarihi kimliğine yakışır mimarisiyle dikkat çeken çeşmenin iç haznesine ısıtıcılı çorba deposu yerleştirildi. Her sabah Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden BURFAŞ’ın görevlileri tarafından çeşme içindeki hazneye sıcak çorba doldurulurken, her gün yaklaşık 2 bin öğrenci bu çeşmeden doldurdukları bardaktaki çorbaları içerek güne başlıyor. Öğrenciler, çorbasının yanında paketlenmiş ekmeklerden de alabiliyor.

orba çeşmesi 1

Başkan Aktaş, öğrencilerle çorba içti

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Teknik Üniversitesi’nde hizmet vermeye başlayan çorba çeşmesi ile ilgili öğrencilerin tepkilerini görmek için kampüse geldi. Çeşmeden çorba doldurup, öğrenci ve öğretim üyelerine ikram eden Başkan Aktaş, kendisinin de Uludağ Üniversitesi mezunu olduğunu hatırlattı. Aktaş, “Uygulama gerçekten çok güzel. Her gün yaklaşık 2 bin 500 kardeşimiz sabah çeşmeden çorbasını, yanında ekmeğini alıp, güne sıcak çorba ile başlıyor. Aynı sıralardan geçtiğim, benzer psikolojiyi yaşadığım için bir sıcak çorbanın ne kadar değerli olduğuna şahidim” dedi.

Hizmetten 2 bin 500 öğrenci yararlanacak

Başkan Aktaş, çorba hizmetinin Uludağ Üniversitesi’nde kurulan iki standın ardından Bursa Teknik Üniversitesi’nde üçüncü stant olarak uygulamaya alındığını ifade etti. Eğitim dönemi boyunca her gün toplamda 2 bin 500 öğrencinin bu hizmetten yararlanabileceğini vurgulayan Başkan Aktaş, “İlk yaptığımız uygulama, Türkiye ve dünyada adından sıkça söz ettirdi. Avrupa ülkeleri ve Rusya’da, bu hizmetimizden örnekler verildi. Bundan çok mutlu olduk. Amacımız, söylediğim gibi ağızları tatlandırmak, sıcak bir çorba ile gençlerimizin güne başlamasını sağlamak” diye konuştu.

orba çeşmesi 3

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla