Çorum Belediyesi tarafından yapılacak ve 30 milyon TL’ye mal olacak rüzgar enerji santralinde sona yaklaşılıyor. Belediye, santralle kendi elektriğini üretecek.

Çorum Belediyesi, rüzgar enerji santralinde sona yaklaşıyor. Santral için İtalya ve Hindistan’da üretilerek yola çıkan 4 türbinden ilki kente ulaştı. Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Çorum Belediyesi’nin dev projeleri arasında yer alan enerji yatırımı ile ilgili bilgiler verdi. Külcü, 2013 yılında hazırlıklarına başladıkları ve 4 yılı aşkın süredir üzerinde çalıştıkları Rüzgar Enerji Santralleri’nin kurulumunda sona yaklaştıklarını dile getirdi. Başkan Külcü, Hindistan’da üretilen İtalya’da testleri yapılan tribünlerin kanatlarının sevkiyatının gerçekleştirildiğini hatırlattı. Külcü, yıl sonuna kadarda kurulumu tamamlayarak elektrik üretimi yapmayı planladıklarını açıkladı.

Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü

Külcü, Çorum Belediyesinin toplam enerji tüketiminin 4 MW’lık bir santral ile karşılanmasının mümkün olduğunu anlattı. Külcü, “Biz de buradan hareketle 4 MW bir yatırım kurmayı hedefledik. Uzun bir etüt süreci yaşandı. Yasal prosedürler tamamlandıktan sonra ihale yapabilecek aşamaya geldik. 2016 yılında ihalesini yaparak kurulum işlemleri için ilk adımı attık. Bu da üretim için zamanı gerektiriyordu. O zaman da geçmiş oldu. Kurulum için ilk adımı da atmış oluyoruz. İhaleye çıktığımızda ihale bedeli 6 milyon 600 bin Avro olarak gerçekleşti. Bunun bugünki bedeli 30 milyon Türk Lirası’dır. Yıllık 16 milyon kilowatt elektrik üretimi hedefliyoruz. 4 santralin toplam üretimi burada hedefliyoruz. Çorum Belediyesi’nin bu 2013 yılındaki tüketim bedelleri için planlandı” dedi.

“5 milyon 500 bin TL’lik üretim planlıyoruz”

4 MWatt rüzgar santralinden yıllık 5 milyon 500 bin TL’lik üretim planladıklarını anlatan Başkan Külcü, “Ödemeler bize dolar olarak yapılacak. Kurulum maliyeti ve yıllık elde edeceğimiz üretim değerimize baktığımızda 5 ila 6 yıl içerisinde santraller kurulum maliyetlerini amorti etmiş olacak. Toplamda 25 yıl gibi santrallerin üretim için kullanılabileceğini düşündüğümüzde, 20 yıl da Çorum Belediyesi için çalışacak. Bugün itibariyle söylüyorum yıllık 5.5 milyon liralık üretimin 500 bin TL’sini üretim giderleri için çıkarsak 20 yılda 100 milyon Lira belediye kasasına girecek demek. Emek verdiğiniz, kafa yorduğunuzda ortaya vizyonel projeler çıkıyor. Şuanda enerji üretiminin büyük bir kısmı doğalgaz çevrim santrallerinden elde ediliyor. Bunun maliyeti çok yüksek” diye konuştu.

İnceleyin:  Başkan Kamil Öz, kendi arazisinde elektrik üretecek

“Bağımlılık söz konusu”

Türkiye’nin büyük bir doğalgaz üreticisi olmadığına dikkat çeken Külcü, “Bu yüzden bağımlılık söz konusu. Türkiye’nin bundan kurtulması için yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapılması gerekiyor. 2002 yılında rüzgar enerji santrali anlamında 20 MGW kurulu güç varken bugün bu güç 6 bin MGW çıkarttıldı. Türkiye’nin kurulu gücü 6 binden 8 bine çıkacak. 2023 yılı hedefleri içerisinde rüzgar enerji santrali kurulu gücümüzü 20 bin MGW çıkartma arzumuz var” ifadelerinde bulundu.

Facebook Yorumları