Ardahan’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Dün (28 Ekim) Atatürk Anıtına çelenklerin sunumuyla başlayan kutlamalar, bugün Valilik Makamında tebriklerin kabul edilmesiyle devam etti.

Tebrikatın ardından Kongre Caddesinde düzenlenen tören programına geçildi. Burada ki programda Vali İbrahim Özefe, Belediye Başkanı Faruk Köksoy ve Tugay Komutanı Tuğgeneral Hasan Kaymaz, halkın, askerlerin ve öğrencilerin bayramını kutladı.

Kutlamalara, Vali  İbrahim Özefe ve eşi Hacer Özefe, Tugay Komutanı Tuğgenaral Hasan Kaymaz, Belediye Başkanımız  Faruk Köksoy ve eşi Cevriye Köksoy, Cumhuriyet Başsavcı Vekili emre Genç, Vali Yardımcıları Abdurrezzak Canpolat, Muharrem Coşgun, Taner Tengir, İl Emniyet Müdürü Ayhan Taş, İl Jandarma Komutanı Albay Garip Gümüş, ARÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Gürkan Doğan, kurum müdürleri, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Vali İbrahim Özefe, “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 93. Yılını heyecan ve coşkuyla idrak ederken Cumhuriyet ve demokrasi değerlerine sahip büyük bir milletin mensubu olmanın kıvancı içerisinde Türkiye Cumhuriyetini kuranları başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şehitlerimizi gazilerimizi saygı ve minnetle yad ediyorum” dedi.

Türkiye Cumhuriyetinin ilanının, dönemin gelişmiş devletlerinin tayin ettiği politikaları alt üst ettiğini ve inanmış bir milletin, yine bu millete inanan ve güvenen bir liderin önderliğinde neler başarabileceğini dünyaya gösteren büyük bir kahramanlık destanı olduğuna işaret eden Vali Özefe, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Türkiye Cumhuriyeti Devletine, demokrasisine, milli iradeye sahip çıkmanın ne olduğunu 15 Temmuz gecesi aleme gösteren Ardahanlıları saygı ile selamlıyorum. Kıymetli Ardahanlılar, 29 Ekim 1923 tarihine gelinceye kadar geçen tarihi olayları bilmeden, kavramadan Cumhuriyetin milletimiz için taşıdığı değeri tarif etmenin ve anlamanın imkanı yoktur. Bilindiği gibi 18.yüzyıldan itibaren gerileyen Osmanlı Devleti 19.yüzyıla gelindiğinde dönemin gelişmiş devletleri karşısında ekonomik, teknolojik dolayısıyla askeri ve siyasi üstünlüğünü kaybetmiştir. Çok daha önemlisi her türlü gelişmenin ve ilerlemenin temelinde yatan fikri ve kültürel üstünlüğünü kaybetmiş ve sorgular hale gelmiştir. Uzun savaş yılları boyunca her türlü fedakarlığa ve kahramanlıklara yetişmiş binlerce vatan evladının cephelerde şehit verilmesine rağmen vatan topraklarının çok büyük bölümü kaybedilmiş, son vatan

İnceleyin:  Çevre Koruma konulu eğitimler ile 3 bin 758 öğrenciye ulaşılacak

Eksiklerimizi tamamlayarak, geri kaldığımız noktaları hızla telafi ederek, iktisadi, bilimsel, teknolojik, sosyal ve kültürel, siyaset, hukuk, sanat ve fikir, velhasıl, her alanda muasır medeniye önderlik ettiğimizde Cumhuriyeti kuranların hedeflerini ve özlemlerini gerçekleştirmiş olacağız. Ve bu yıldönümleri, o zaman, çok daha derin bir anlam kazanacak ve Cumhuriyetimizin kurtuluşu ilelebet kutlanmaya devam edecektir. Bu düşüncelerle hepinizin Cumhuriyet bayramına tebrik eder, sevgi saygılarımı sunarım.”

Kutlamalar kapsamında şiirler okundu, halk oyunları ekipleri gösteri yaptı. Aşıkların sazlı sözlü değişlerinin ardından çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Tören, askerlerin, öğrencilerin ve rahvan at binicilerinin geçidi ile gündüz programı sona erdi.

Akşam ise Cumhuriyet Bayramı’nın 93’ncü yıldönümü dolayısıyla Vali İbrahim Özefe ve eşi Hacer Özefe tarafından resepsiyon verildi.

Polis evinde verilen resepsiyonda eşi Hacer Özefe ile birlikte davetlilerle, şehit yakınları ve gazilerle tek tek görüşerek yakından ilgilenen Vali Özefe, katılımları dolayısıyla teşekkür etti.

Resepsiyonda Cumhuriyetin 93’ncü yılı nedeniyle pasta da kesildi. Vali İbrahim Özefe ve eşi Hacer Özefe, aslen Posoflu olan İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca,Tugay Komutanı Tuğgeneral Hasan Kaymaz, Belediye Başkanı Faruk Köksoy eşi Cevriye Köksoy  ile birlikte 93’ncü yıl pastasını kesti.142267
142261

Facebook Yorumları