Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan

İstanbul Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Demircan, akıllı şehirlerin oluşumunda yerel yönetimlerin çalışmalarının çok önemli olduğunu belirtti.

İstanbul’da düzenlenen World Cities Congress İstanbul’18 konferansı kapsamında düzenlenen ‘Akıllı Şehirlerde Sosyal Politikalar ve Yönetişim’ konulu oturum yapıldı. Oturuma, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, konuşmacı olarak katıldı. Demircan, akıllı şehirlerin oluşum süreçlerini ve Beyoğlu’nda hayata geçirilen Smart Beyoğlu uygulamasını anlattı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen World Cities Congress İstanbul’18 konferansı yoğun ilgi gördü. Birçok kurum ve kuruluşun bulunduğu konferansta Beyoğlu Belediyesi de ‘Smart Beyoğlu’ uygulaması ile yerini aldı. Çeşitli ülke ve şehirlerden, teknolojide öncü firmalar ve 100’e yakın konuşmacının katılımıyla üç gün süren konferansta workshoplar ve 12 panel gerçekleştirildi.

“Akıllı yaşama katılmalıyız”

Akıllı şehirlerin oluşumunda yerel yönetimlerin yaptığı çalışmaların çok önemli olduğunu belirten Demircan, “Akıllı şehirlerden bahsederken, misal akıllı durak önemli ama en önemlisi yönetişimde merkezde vatandaşların taleplerini toplamak, onları doğru bir şekilde dağıtabilmek ve karar verme süreçlerini etkin bir şekilde yürütebilmektir. O halde bizim şehirlerimizde bizler vatandaşlarımızdan binalarını akıllandırmalarını isteyebiliriz, istemeliyiz de. Onun için öncelikle akıllı yaşama katılım diyoruz. Herkes katılmalı, bulut üzerinden herkes istediğini alabilsin. O zaman daha az verimle daha çok neticeye ulaşacağımız bir şehir inşa etmiş oluruz. Akıllı yönetim de vatandaşıyla, Beyoğlu’nda yaşayan 250 milyon vatandaşı ile, 19 bin esnaf ile, 30 bin bina ile interaktivite içerisinde ne olduğunu bildiği bir zemin kurduysa artık yönetimde, yönetişim de akıllandırılmış demektir” dedi.

“Her şeyi ıskalamış olursunuz”

Demircan, “Eylem planı oluşturmak, politika oluşturmak, gelecek vizyonu oluşturmak ve sürdürebilirlik. Eğer memnun etmek zorunda olduğunuz vatandaşınıza bu interaktiviteyi kurduysanız o zaman politikaları daha sağlıklı oluşturacaksınız demektir, gelecek vizyonunu da buna dayanarak kurgulayacaksınız demektir. Ama en önemlisi doğru düşündüğünüz için sürdürülebilir bir mekanizma oluşturdunuz demektir. Sürdürebilirlik noktasında teknoloji çok önemli. Teknolojiyi ıskaladığınızda her şeyi ıskalamış olursunuz. Çünkü dünyada şehirler ürettikleri ürünler ile yarışıyor” ifadelerini kullandı.

İnceleyin:  Başkan Menderes Türel: "Antalya 4.0 projesine uyumlu"

Demircan konuşmasını, Smart Beyoğlu uygulamasının içeriğinin sağladığı avantajları anlatarak tamamladı.

Facebook Yorumları