Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan

Denizli Büyükşehir Belediyesi, yeni çevre yolu projesini açıkladı. 25 kilometrelik proje, İzmir karayolunu Antalya karayoluna bağlayacak. Proje çerçevesinde ağaçların zarar görmemesi 1 kilometrelik tünel yapılacak.

Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs ayı Olağan Toplantısı’nda Denizli’nin güneyine yeni bir çevre yolu kazandırmak amacıyla, projenin Kınıklı bölgesini ilgilendiren kısmı için hazırlanan 1/5000 ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği konusunu görüştü. Toplantıda, Ankara-İzmir çevre yolu ile yapımı devam eden ve içerisinde Honaz Tüneli’nin de bulunduğu Ankara-Antalya yollarını bağlayacak çevre yolunun trafiğe sunacağı olumlu katkıdan bahsedildi. Toplantıda, bu iki çevre yolunun trafiğe sunacağı olumlu katkı anlatıldı. Toplantıda, Antalya noktasında ise geleceğe dönük büyük bir eksiklik olduğuna dikkat çekildi.

Ağaçlar zarar görmemesi için tünel yapılacak

Bu kapsamda özellikle kent trafiğini geleceğe hazırlamak için İzmir Yolu Kumkısık mevkisinden başlanarak yeni çevre yolu yapılacak. Yol ile Saruhan, Kadılar ve Gerzele Mahallesi’ne, buradan ise askeri alanın içerisinden yeni bir yolla geçilerek Pamukkale Üniversitesi’nin güneyinden Antalya Yolu’na bağlanması planlandı. Denizli Büyükşehir Belediyesi, yolun yaklaşık 25 kilometrelik olması planlıyor. Yolun Çamlık mevkisinden geçişinde ise ağaçların zarar görmemesi için 1 kilometrelik tünel yapılacak. Söz konusu çevre yolunun hayata geçmesiyle birlikte İzmir-Antalya-Ankara yolları arasında ciddi bir şehirlerarası transit geçiş yolu sağlanacağı kaydedildi.

“Kent trafiğini rahatlattık”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, hayata geçirdikleri ulaşım projeleriyle kent trafiğini rahatlattıklarını belirtti. Zolan ancak her geçen gün artan nüfus ve buna bağlı olarak araç sayısına karşı şehri geleceğe hazırlamak zorunda olduklarını kaydetti. Zolan, köprülü kavşaklar, trafik yönetim sistemi, akıllı ulaşım uygulamaları gibi ulaşımı rahatlatmak için yaptıkları onlarca yatırımı anlattı. Zolan, “Çok şükür bugün trafiğimizi katlanabilir hale getirdik. Ancak gelecek için hazırlanmalıyız. Bunun için yeni çevre yolları yapmamız gerekiyor. Şehrimizi geleceğe hazırlamak adına bugünden projemize başladık ” dedi.

İnceleyin:  Denizli Büyükşehir'den bir yenilenebilir enerji yatırımı daha

“Bugünden planlamamız gerekiyor”

Zolan, mevcut kullanılan askeri yoldan, Ulus Caddesi’ne oradan ise Antalya yoluna ulaşımın rahat bir şekilde yapıldığını belirtti. Zolan, ancak gelecekte artan araç ve nüfus sayısına bağlı olarak bu güzergahın yoğun trafiği taşıyamayacağını öngördüklerini vurguladı. Başkan Osman Zolan, “Merkezefendi’nin her geçen gün nüfusu artıyor. Yeni çevre yolumuzu bugünden mutlaka planlamamız gerekiyor. Bu çevre yolumuzda faaliyete geçtiğinde şehrimizin ulaşımı daha da rahatlayacak” diye konuştu.

Facebook Yorumları