Bakan Mehmet Özhaseki, Kayseri’de katıldığı temel atma töreninde yaptığı konuşmada, deprem bölgesinde kentsel dönüşümün zorunlu olduğunu belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Melikgazi Belediyesi tarafından hayata geçirilecek kentsel dönüşüm projesinin temel atma törenine katıldı. Özhaseki, Kayseri’de Melikgazi Belediyesi tarafından kentsel dönüşüm projesi kapsamında Kazım Karabekir Mahallesi’nde yaptırılacak 184 konutun temel atma töreninde konuştu. Bakan Özhaseki, Kayseri’de yıllardır güzel bir belediyecilik uygulandığını belirtti. Özhaseki, kentin yüzde 50’si gecekondulardan oluşurken, altyapısı yokken, kaçak yapılarla doluyken yaklaşık 20 yıldır uygulanan belediyecilik sayesinde imarlı, Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri haline geldiğini vurguladı.

“Yıllarca emek verildi”

Yıllarca emek verildiğini anlatan Bakan Özhaseki, şunlaır söyledi:
“Kolay değil. Altyapısıyla uğraşıldı, üst yapısıyla uğraşıldı. Özellikle Melikgazi bölgesi, şehrin eski bölgesi olmasına rağmen bir-iki semti yeni oluşmuş, güzel, onun dışında neredeyse tamamıyla eski ev ve gecekonduydu. Eski evler için yeni bir proje, gecekondular için yeni bir proje ortaya konarak 20 yıldır mücadele edildi. Bu bölgelerde öncelikle ferdi tapu çalışması yapıldı. Ferdi tapu çalışması bile yaklaşık 10 sene sürdü. Müşterek mülkiyette kimsenin hareket edemediği ortamda ayrı ayrı bağımsız tapularını elde edip imara doğru açılan adımların yapılması çok kolay işler değildi. Hamdolsun şehirde altyapı bitti, üst yapı bitti. Sağda solda ufak tefek de kalsa gecekondular yok oluyor.”

“Nüfusun yüzde 70’i deprem bölgesinde”

Özhaseki, Türkiye topraklarının yaklaşık yüzde 60’ının deprem bölgesi olduğuna dikkat çekti. Özhaseki, “Bu ülke elbette yerin üstünde binbir güzellikleri barındırmakla birlikte, yerin altında da bir tehlikeyi kendi içinde barındırıyor. Nüfusumuzun da yüzde 70’ten fazlası bu deprem bölgelerinde yaşıyor. Deprem bölgelerinde kentsel dönüşüm bir zorunluluk. Yani laf olsun diye yapılan bir iş değil. Özellikle 1999’dan önceki yönetmeliğe göre yapılan binaların neredeyse tamamının yenilenmesi lazım. Onun için proje geliştiriyoruz. Allah nasip ederse gelecek yıldan itibaren tüm Türkiye’de her yıl 500 bin bağımsız bölüm dönüşerek devam edecek. 15 sene boyunca devam ettirirsek eğer 7,5 milyon binayı değiştirmiş, dönüştürmüş olacağız. Depreme o zaman ‘hazırlıklıyız’ diyebileceğiz” diye konuştu.

Facebook Yorumları