Kocaeli’nin Derince ilçesi Araptepe mevkisinde kentsel dönüşüm projesi başlıyor. Proje için, “riskli alan kararı” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kocaeli’nin Derince İlçesi Araptepe Mevkisinde yapılacak olan kentsel dönüşüm çalışmaları için büyük önem taşıyan “riskli alan kararı”, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bölgede bulunan gecekondular yıkılarak yerine toplu konut yapılacak.

derince-araptepe

Derince Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’nün Yenikent Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Araptepe mevkisinde yürüttüğü kentsel dönüşüm çalışmalarında önemli bir aşamaya gelindi. Bakanlar Kurulu Kararı’nın Resmi Gazete’de yayınlanmasına istinaden Yenikent Mahallesi’ndeki Araptepe Mevkii, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanunu’nun ilgili maddesi uyarınca riskli alan ilan edildi. Kentsel dönüşüm süreci ile birlikte Araptepe’deki hazine arazisi üzerinde bulunan ekonomik ömrünü tamamlamış gecekondular yıkılacak. Bu bölgeye depreme dayanıklı, otoparklı, sosyal ve yeşil alanlara sahip binalar kazandırılacak. Derince Belediyesi’nin daha yaşanılabilir bir kent olma hedefiyle ilçe genelinde yaptığı kentsel dönüşüm çalışmalarının belirlenen program dahilinde devam edeceği bildirildi.

Facebook Yorumları