İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin engellilerin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla düzenlediği “Engelleri Kaldıralım” konulu uluslararası karikatür yarışmasına farklı ülkelerden 500’e yakın eser katıldı. Dereceye giren eserleri seçmekte zorlanan Seçici Kurul üyeleri, farkındalık yaratan bu etkinliğin örnek olmasını diledi. Yarışma sonuçları 22 Temmuz Cuma günü açıklanacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından “Engelsiz İzmir 2016 Uluslararası Kongresi” kapsamında düzenlenen “Engelleri Kaldıralım” konulu uluslararası karikatür yarışmasına birçok ülkeden karikatür sanatçısı, 500’e yakın eserle katıldı. “Engelleri Kaldıralım” konulu yarışmada ilk 5’in belirlenmesi için toplanan jüri üyeleri, farkındalık yaratan bu etkinliğin tüm Türkiye’ye örnek olmasını diledi.

Hem nicelik hem nitelik

Yarışmanın engellilerin sorunlarına dikkat çekmek adına önemli bir girişim olduğunu belirten ‘Uluslararası Karikatür Yarışması’nın seçici kurul üyelerinden İzel Rozental, “Böyle bir yarışmanın organize edilmesi, özellikle ‘Engelsiz İzmir’ adı altında engellilerin sorunlarına dikkat çekilmesi, beni derinden etkiledi. Yurt dışında çeşitli ülkelerde engellilere gösterilen saygının bizde hiç gösterilmediğini çeşitli vesilelerle görmüş birisi olarak, bu projeye gıpta ile baktım. Bizim ülkemizde de buna dikkat çekecek bir kurumun olması benim çok hoşuma gitti. Bu yarışmaya uluslararası bir katılımın sergilenmesi de son derece önemli. Böylelikle her ülkenin, her coğrafyanın değişik kültürlerinin bu konuya nasıl duyarlı baktıklarını da görebiliyoruz. Genelde konulu yarışmalara böyle yoğun bir katılım olmaz. Ama bu yarışmada hem nicelik hem nitelik var” dedi.

Hüzünü tebessüme çevirmek..

Toplumu uyarmak ve büyülü bir etki yaratılması için, karikatürün yönlendirici etkisinin olduğunu ifade eden Uluslararası Karikatür Yarışması’nın Seçici Kurul Üyesi Eray Özbek, “Bu ilginç yarışma için öncelikle karikatürün büyülü etkisine varan İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni kutluyorum. Engellilerin sorunlarına dikkat çekmek için seçilen konu ise toplumu uyarmak için son derece başarılı. Ülkece dertli olduğumuz bu konu üzerine umarım bir etki yaratılmış olur. Biraz hüzünlü bir konuyu tebessüme çevirerek da
s701857ha etkili olmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.

İnceleyin:  Mersin Büyükşehir Belediyesi helikopter aldı

Seçici Kurul üyelerinden Japon karikatürist Yokota Yoshiaki ise toplumu derinden etkileyen ve sorunu olan konularda karikatür yarışması düzenlenmediğini, bunun sebebininse toplumun tamamında güzel bir izlenim bırakmadığı için olduğunu belirtti. Yoshiaki, İzmir’deki yarışmaya yüksek katılımın bu açıdan önemli olduğunu söyledi.

Yarışma jürisinde karikatüristler Yoshiaki Yokota, Musa Gümüş, Massoud Shojai Tabatabai, Eray Özbek, İzel Rozental ve Ömer Çam, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tanıtım Şube Müdürlüğü Etkinlikler Şefi Betül Gündüz ve Grafik Tasarımcı Özgür Saraçoğlu bulunuyor. Yarışma sonuçları 22 Temmuz Cuma günü açıklanacak.

 

Facebook Yorumları