Ana SayfaÇevreEskişehir Büyükşehir Belediyesi, çöpten elektrik üretecek

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, çöpten elektrik üretecek

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, yapımı 2 yıl süren çevre projesi ile katı atıklar ayrıştırılacak, kalan kısmından elde edilecek metan gazı ise elektriğe dönüştürülecek.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin yapımı 2 yıl süren çevre projesi tamamlandı. Projeyle, şehirden toplanan çöplerden katı atıklar ayrıştırılacak. Kalan kısmından elde edilecek metan gazı ise elektriğe dönüştürülecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, “2 gün önce, Dünya Çevre Günü’ydü. Böyle önemli bir günün hemen sonrasında Eskişehir’e böyle bir tesisi kazandırmak çok anlamlı. Bu tesis, gözlerden ırak olsa da, hem çevrenin korunması ve geliştirilmesi hem de enerji ihtiyacımızın doğaya zarar vermeden karşılanmasını sağlayacak” dedi.

“Belediyeye 1 milyon 375 bin TL kira geliri”

Büyükerşen, tesisin Seyitgazi yolundaki eski “Vahşi Çöp Atık Alanı” ile yakınında istimlak edilen yerlerde, ITC firması tarafından yoldan gözükmeyecek şekilde kurulduğunu belirtti. Büyükerşen, “Tesiste, her biri 1.4 Megawatt elektrik üreten devasa 8 dizel motor, çöplerden elde edilen gazı yakarak, günlük toplam 11.2 Megawatt elektrik üretecek. Bu miktar, 55 bin konutun günlük elektrik ihtiyacını karşılayacak miktardır. Tesisin yapımını gerçekleştiren ve 9 yıl işleticiliğini yapacak olan firma, belediyeye 1 milyon 375 bin TL kira ödemesi yapacak. Ayrıca sözleşme sonunda tesiste kullanacağı tüm iş makinalarını da Büyükşehir Belediyesi’ne bırakacak” diye konuştu.

“Tesiste modern sera yapıldı”

Büyükerşen, tesiste 2 bin metrekarelik modern bir sera yapıldığını da aktardı. Büyükerşen, “Bu seralarda da Büyükşehir Belediyemiz Park Bahçeler Müdürlüğü şehrimizin muhtelif yerlerinde kullanılmak üzere, çiçek ve süs bitkisi üretecek. Vahşi çöplükte daha önce çalıştırılan iş makinaları ve personel kadrolarına, Büyükşehir Belediyemiz yılda 5 milyon TL ödemekteydi. Şimdi bu miktar da belediyemiz bütçesinde tasarruf edilmiş olacaktır.Böylece Büyükşehir Belediyemiz, Eskişehir’de vahşi depolamaya son vererek, herhangi bir koku ve çevre kirliliği yaratmayan, çevre ve insan sağlığı açısından tehlike ve zarar arz etmeyen örnek bir yatırımı daha gerçekleştirmiş bulunuyor” ifadelerinde bulundu.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler