Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin yapımı 2 yıl süren çevre projesi hizmete alındı. Projeyle, şehirden toplanan çöplerden katı atıklar ayrıştırılacak, kalan kısmından elde edilecek metan gazı da elektriğe dönüştürülecek. Projenin maliyetiyse 70 Milyon Türk Lirası.

Çağdaş teknoloji eseri tesiste, çöplerden katı atıklar ayrıştırıldıktan sonra kalan kısım, fermantasyonla çürütülecek, ortaya çıkan metan gazı 36 metre çapındaki balonda toplanacak ve 8 dizel motor aracılığıyla elektrik enerjisine dönüştürülecek. 2004-2009 yılları arasındaki dönemde, Başkan Büyükerşen ve o günkü Büyükşehir Meclis üyelerinin ciddi çalışmaları projenin temelini oluşturuyor.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen hizmete sundukları tesis ile ilgili olarak, “2 gün önce, Dünya Çevre Günü’ydü. Böyle önemli bir günün hemen sonrasında Eskişehir’e böyle bir tesisi kazandırmak çok anlamlı. Bu tesis, gözlerden ırak olsa da, hem çevrenin korunması ve geliştirilmesi hem de enerji ihtiyacımızın doğaya zarar vermeden karşılanmasını sağlayacak. Seyitgazi yolundaki eski “Vahşi Çöp Atık Alanı” ile yakınında istimlak edilen yerlerde, ITC firması tarafından yoldan gözükmeyecek şekilde kurulan tesiste, her biri 1.4 Megawatt elektrik üreten devasa 8 dizel motor, çöplerden elde edilen gazı yakarak, günlük toplam 11.2 Megawatt elektrik üretecek. Bu miktar, 55 bin konutun günlük elektrik ihtiyacını karşılayacak miktardır. Tesisin yapımını gerçekleştiren ve 9 yıl işleticiliğini yapacak olan firma, belediyeye 1 Milyon 375 Bin TL kira ödemesi yapacak ve sözleşme sonunda tesiste kullanacağı tüm iş makinalarını da Büyükşehir Belediyesi’ne bırakacak. Tesiste ayrıca 2000 metre karelik modern sera yapılmış olup, bu seralarda da Büyükşehir Belediyemiz Park Bahçeler Müdürlüğü şehrimizin muhtelif yerlerinde kullanılmak üzere, çiçek ve süs bitkisi üretecek. Vahşi çöplükte daha önce çalıştırılan iş makinaları ve personel kadrolarına, Büyükşehir Belediyemiz yılda 5 Milyon TL ödemekteyken, şimdi bu miktar da belediyemiz bütçesinde tasarruf edilmiş olacaktır.Böylece Büyükşehir Belediyemiz, Eskişehir’de vahşi depolamaya son vererek, herhangi bir koku ve çevre kirliliği yaratmayan, çevre ve insan sağlığı açısından tehlike ve zarar arz etmeyen örnek bir yatırımı daha gerçekleştirmiş bulunuyor” diye konuştu.

Facebook Yorumları