Ana SayfaÇevreTemiz EnerjiEskişehir, güneş enerjisi ile elektrik elde etmeye başladı

Eskişehir, güneş enerjisi ile elektrik elde etmeye başladı

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Katı Atık Dönüşüm ve Enerji Üretim Tesisi’nden sonra şimdi de güneş enerjisi ile elektrik elde etmeye başladı. Başkan Büyükerşen, “Proje sayesinde verimsiz topraklardan enerji üretiyoruz. Böylece belediye bütçesine katkı sağlıyoruz” diyor. 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi hayata geçirdiği doğaya duyarlı projelerle de örnek oluyor. Büyükşehir, geçen yıllarda açılan ve 95 bin hanenin günlük elektrik ihtiyacını karşılayan Katı Atık Dönüşüm ve Enerji Üretim Tesisi’ni kurmuştu. Şimdi de güneş enerjisinden elektrik elde etmeye başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, güneş enerjisi santralleri ile verimsiz topraklardan enerji ürettiklerini ve bu sayede belediye bütçesine katkı sağladıklarını açıkladı.

Güneş enerjisi için çorak topraklara santraller kuruluyor

Eskişehir Büyükşehir Katı Atık Dönüşüm ve Enerji Üretim Tesisi’nde şehrin çöpleri elektrik enerjisine dönüşürken, mülkiyeti belediyeye ait çorak arazilere de güneş santralleri kuruluyor. Eskişehir’in 1990’lı yıllarda en büyük problemlerinden biri olan şehir çöplüğünün Katı Atık Dönüşüm ve Enerji Üretim Tesisi sayesinde son teknoloji ile enerji üreten bir yer haline geldiğini belirten Başkan Büyükerşen, enerji dostu projelere devam edileceğinin altını çizdi. Büyükerşen “Göreve geldiğimizde bu şehrin en büyük problemlerinden biri şehir çöplüğüydü. Çevreye zararlı depolama yeri haline gelen bu alan için çok yoğun çalışmalar gerçekleştirdik. İlk önce atıklar için Düzenli Depolama Tesisi kurduk. Geçtiğimiz yıl da ileri teknolojiyi kullanarak kentin katı atıklarından elektrik enerjisi üretmeye başladık. Toplam 11.2 megavat/saat enerji üreten bu tesisimiz tam kapasite ile çalıştığında 95 bin hanenin günlük elektrik ihtiyacını karşılıyor” dedi. Tesis içerisinde ortaya çıkan ısının da boşa gitmediğini ve kurdukları sera ile Eskişehir’i süsleyen çiçek ve süs bitkileri ürettiklerini anlatan Büyükerşen, çevre dostu projelere başka çalışmalarla da devam ettiklerini belirtti.

“Enerji üretim modellerine yönelmemiz gerekiyor”

Çöpten elektrik üreten tesisin yanı sıra, mülkiyeti belediyeye ait olan arazilerde temiz enerji üretmek için güneş enerjisi santrali kurmaya başladıklarını ifade eden Büyükerşen “Enerji konusunda yurt dışına bağımlı hale geldiğimiz gerçeğinden yola çıkarak, toprağımıza, suyumuza, havamıza ve insanımıza zarar vermeyen enerji üretim modellerine yönelmemiz gerektiğine inanıyoruz. Bu kapsamda Mamuca mahallesinde mülkiyeti belediyemize ait alanda Güneş Enerjisi Santrali’ni kurarak, güneş enerjisinden en iyi şekilde faydalanmaya çalışıyoruz. Bu santralde ürettiğimiz enerji ana şebekeye veriliyor ve belediye olarak kullandığımız elektrik tüketiminden mahsup ediliyor. Yani bir yandan güneş enerjisinden faydalanırken, diğer yandan da ekonomik olarak belediye bütçemize destek oluyoruz. Önümüzdeki yıllarda belediyemize ait 3 yeni alanda daha toplamda yaklaşık 7 megavat kapasiteye sahip güneş enerjisi santrali kurmayı planlıyoruz” dedi.

ESKİŞEHİR’DE ÜRETİM VAR 3

 

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler