foça bilimler köyü 2

Yeniköy’de kurulması için hazırlıkların devam ettiği Bilimler Köyü ile gençlere bilimin sevdirilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda, eleştirel ve felsefi düşünmenin önemini kavratmak amacıyla, çeşitli bilim ve sanat dallarında etkinlikler düzenlenecek.

İZMİR – Foça Belediyesi ve Bilimler Vakfı arasında imzalanan ortak hizmet protokolü ile Yeniköy’de kurulacak Bilimler Köyü’nün tanıtım toplantısı Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Bilimler Vakfı üyesi Cem Eden’in sunuculuğunu yaptığı toplantıda Bilimler Köyü’nün eğitim programları, etkinlikleri, yerleşkesi, organizasyon yapısı ve hedef kitlesi hakkında bilgi verildi. Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, Foça Belediyesi Meclis üyelerine, Bilimler Vakfı’na, katkı sağlayan tüm kişilere ve kuruluşlara teşekkür etti. Toplantıda kurucu kurul üyelerinden Doç. Dr. Alper Dizdar ve Alparslan Budak, Prof. Dr. Mehmet Gencer ve Bilimler Köyü Vakfı İletişim Sorumlusu Gonca Doğan da proje hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Bilimler Köyü ile bilim sevdirilecek

Bilimler Köyü’nde gençlere bilimi sevdirmek, eleştirel ve felsefi düşünmenin önemini kavratmak için çeşitli bilim ve sanat dallarında etkinlikler yapılması hedefleniyor. Proje kapsamında, Foça Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle geçen karar uyarınca arazi tahsisi yapılmıştı. 7 Ekim 2019’da Foça Belediyesi ve Bilimler Vakfı arasında ortak hizmet protokolü imzalanmıştı. Bilim, kültür ve sanat merkezi olarak planlanan proje, Foça’ya 14 kilometre uzaklıkta, Yeniköy’de 74 dönümlük arazi üzerinde hayata geçirilecek.

Köyün inşası aşamasına gelindi

Mimari tasarımlar değerlendirilerek köyün inşası aşamasına gelindi. Doğal ortama uyumlu yapısı, minimal inşaat alanı ile gençlerin vazgeçemeyeceği bir ortam oluşturmak amaçlanıyor. Projeyi, Foça ve İstanbul’dan birçok gönüllü destekliyor. Akademik üyelerin de değişik üniversitelerde bu konuya katkısı bulunuyor.

foça bilimler köyü 1

 

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Belediye başkanı oldu ama öğretmenliği bırakmadı