Ana SayfaGündemFx piyasalar

Fx piyasalar


USD/TRY: Resesyon endişeleri sürse de piyasalarda dün sınırlı bir rahatlama gözlendi.  ABD 10 yıllık tahvilin faizi dün %3 seviyesine gevşedikten sonra şu sıralar %3,06’larda. Dolar endeksi, DXY, ise 104,2 seviyesinde. Türkiye 5 yıllık CDS, 5 baz puan azalışla 800 baz puanı gösteriyor. Dün yurt içinde, TCMB’nin PPK toplantısı takip edildi. TCMB, politika faizini beklentiler doğrultusunda %14 seviyesinde sabit bıraktı. Karar metninde mayıs ayına göre en önemli değişikliklerden biri, Kurul’un, güçlendirdiği makroihtiyati politika setini kararlılıkla uygulayarak ”gerekmesi durumunda ilave tedbirleri uygulamaya alacağına” dair ifadenin eklenmesi diyebiliriz. Diğer taraftan, BDDK, finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik tedbirler kapsamında, birinci el ve ikinci el konut kredilerinde ve taşıt kredileri hariç konut teminatlı kredilerde kredi değer oranını tutar bazlı farklılaştırdı ve 10 milyon TL üzerindeki konutlar için kredi imkanını kaldırdı. Ayrıca BDDK, yurt dışı yerleşiklerle türev işlem gerçekleştirecek finans dışı yurt içi yerleşiklere kullandırılacak TL ve YP cinsinden ticari nitelikli nakdi kredilere %500 risk ağırlığı uygulanacağını açıkladı. Bugüne baktığımızda yurtiçinde sektörel ve reel sektör güven endeksleri (RKGE) ile kapasite kullanım oranı (KKO) verileri takip edildi. Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Haziran ayında bir önceki aya göre; hizmet sektöründe %1,7 ve perakende ticaret sektöründe %2,3 azalırken, inşaat sektöründe %1,7 arttı. RKGE ise Haziran ayında bir önceki aya göre 3,0 puan azalarak 106,4 seviyesinde gerçekleşti. Mevsim etkilerinden arındırılmış KKO da Haziran ayında %77,5 olarak açıklandı (Önceki %78,1).  Dolar TL de şu sıralar 17,36’larda yatay seyrediyor. 17,44 seviyesinin altında fiyatlamanın sürebileceğini düşünüyoruz. Olası düşüşlerde 17,15 bölgesi yakın destek olarak izlenebilir.  Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında ABD tarafında, TSİ 17’de haziran ayına ilişkin Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi nihai verisi takip edilecek. Bunun yanında, TSİ 14.30’da St. Louis Fed Başkanı Bullard’ın ve TSİ 23’te San Francisco Fed Başkanı Daly’nin konuşmaları izlenecek.

 

EUR/USD: ABD’de resesyon endişeleri devam ederken piyasalar da Fed açıklamalarına göre şekilleniyor. Dün Fed Başkanı Powell’ın ABD Temsilciler Meclisi’ndeki sunumu sırasında resesyonun kaçınılmaz olmadığını söylemesiyle risk iştahında hafif toparlanma oluştu. Bunun yanında Fed üyeleri arasında temmuz ayı için 50 ve 75 baz puan faiz artışının masada olduğu konuşuluyor. ECB tarafında ise verilere bağlı olarak temmuz ayında 25 veya 50 puan faiz artışı beklenirken, Euro Bölgesi ülkelerinde kısa durgunluklar yaşanması öngörülüyor. EUR/USD paritesi 1,05 üzerinde tutunmaya çalışıyor. 1,0470 destek ve 1,0610 direnç seviyeleri arasında bant hareketi gözlenebilir. Veri gündemine bakıldığında Almanya’da TSİ 11’de haziran ayına ilişkin IFO iş dünyası endeksi verisi açıklanacak.

XAU/USD:ABD 10 yıllık tahvilin faizi dün %3 seviyesine gevşedikten sonra şu sıralar %3,06’larda. Büyümeye yönelik endişeler genel olarak emtia fiyatları üzerinde etkili olmayı ise sürdürüyor. Dün 1.822 – 1.846 bandında hareket eden ons altında kapanış 1.823’den gerçekleşti. Bu sabah ise 1.825’in hafif üzerinde işlemler geçiyor. Aşağı yönlü hareketlerin devam etmesi halinde 1.807 desteğinin altında 1.785 gündeme gelebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 1.840 ve 1.860 sıralı dirençleri takip edilebilir. 

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler