Ana SayfaGündemGaziantep Büyükşehir'den 'yapay zeka' eğitim hamlesi

Gaziantep Büyükşehir’den ‘yapay zeka’ eğitim hamlesi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Yapay Zeka Eğitim ve Araştırma Şube Müdürlüğü’yle, Türkiye’de bir ilke imza attı. Oluşumla, inovasyon kulüpleri adı altında yapay zekayla ilgili çalışmalar, çalıştaylar ve eğitimler planlanıyor.

GAZİANTEP – Yerel belediyeciliğe yeni bir anlayış kazandırmayı hedefleyen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Ekonomik Gelişim Ar-Ge ve İnovasyon Daire Başkanlığı’na bağlı Yapay Zeka Eğitim ve Araştırma Şube Müdürlüğü’nü bünyesine katarak, Türkiye’de bir ilke daha imza attı. Müdürlük, dünyada her geçen gün etkisini artıran yapay zeka teknolojisiyle ilgili çalışma yapıyor. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından belirlenen politikalar çerçevesinde geliştirilen stratejileri takip ederek halkı bilinçlendirmek ana hedefler arasında yer alıyor.

Yapay zeka eğitim çalışmaları hazırlanıyor

Müdürlük, vatandaşa yapay zekanın insan hayatını kolaylaştırdığına dair eğitimler de vermeye hazırlanıyor. Gaziantep başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerinde faaliyet gösteren yerel yönetimlerde yapay zekanın yanı sıra veri bilimi teknikleri ile çözülebilecek problemleri tespit ediyor. Bu doğrultuda araştırma yapıp çözüm önerileri üretmeyi hedefliyor.

Vatandaşların bilinçlendirilmesi hedefleniyor

Yeni şube müdürlüğü hakkında bilgi veren Ekonomik Gelişim Ar-Ge ve İnovasyon Daire Başkanı Meryem Arslan, “İnovasyon kulüpleri adı altında yapay zeka üzerine çalışmalar, çalıştaylar ve eğitimler düzenlemeyi hedefliyoruz. Bunun yanı sıra, eğitim ve bir takım araştırmalarla vatandaşı bilinçlendirmeye dönük plan ve projelerimiz mevcut. İlgili müdürlüğün, Türkiye’de bir ilk niteliği taşıdığını da belirtmek isterim” dedi.

İnovasyon için güçlerini birleştirdiler

Diğer yandan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile şehirde bulunan 4 üniversite, önceki günlerde inovasyon kulüplerinin çalışma prensiplerini ve usulünü belirlemek amacıyla işbirliği protokolü imzalamıştı. Protokol kapsamında, imzacı kurumlar arasında; sosyal ve eğitsel projeler, geziler, atölye çalışmaları, yarışmalar, çalıştaylar, inovasyon zirveleri, üniversite söyleşileri gerçekleştirilecek. Böylelikle şehirde bulunan 1 milyon gence, kendini ifade etme gücü, özgüven ve fırsat eşitliği için destek olunacak. Çalışmalar, Büyükşehir Belediyesi Eğitim ve Gönüllü Kuruluşlar Koordinatörlüğü’yle, Ekonomik Gelişim Ar-Ge ve İnovasyon Daire Başkanlığı işbirliğinde düzenlenecek.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler