• Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM) gökyüzünü şenlendiriyor… 004

BURSA – Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM) tarafından bu yıl 2.si gerçekleştirilecek olan ‘Astro Fest 2016’, 12 – 14 Ağustos tarihleri arasında Uludağ 2. Bölge’de astronomiseverleri bir araya getirecek.

BTM’nin toplumun bilime olan ilgisini arttırmak üzere gerçekleştirdiği bilimsel etkinliklerden biri olan ve çok sayıda gökyüzü tutkununu bir araya getiren ‘Astro Fest 2016’, Uludağ’da gerçekleşecek. Etkinlikte NASA, CERN, Türkiye Astronomi Derneği, TÜBİTAK, ODTÜ ve Boğaziçi Üniversitesi ile Ulrecht Üniversitesi gibi bilim dünyasına yön veren kuruluşlardan gelecek uzmanlarla gökyüzü sohbetleri ve gözlemler gerçekleştirilecek. ‘Mars’ın keşfi’, ‘Uzay ve Astronomi’nin bil

nmeyenleri, ‘İslam ve Astronomi’ gibi temalarda konferansların yapılacağı etkinlikte ayrıca her yaş grubuna yönelik gök atlası, güneş saati, planetaryum gibi farklı astronomi atölyeleri de planlanacak.

Meteor yağmuru ile görsel şölen

Astro Fest 2016’nın gerçekleşeceği tarihlerde ayrıca meteor yağmurunun gerçekleşmesi de bekleniyor. 12-13 Ağustos’ta gerçekleşecek olan Perseid göktaşı yağmuru ile saatte 100’e yakın göktaşının rahatlıkla gözlemlenmesi bekleniyor. Ayrıca birçok galaksi ve gezegenin gözlemi de alana kurulacak teleskoplarla gece boyu gerçekleştirilirken, gündüz saatlerinde ise güneş gözlemi ile yapılacak.

Doğadaki İnsan Serdar Kılıç da ‘Astro Fest’te

TRT’nin sevilen belgeseli ‘Doğadaki İnsan’ın sunucusu Serdar Kılıç, ‘Astro Fest 2016’da doğaseverlerle buluşacak. Uludağ’ın eşsiz doğasında doğa yürüyüşü ve sunumlar gerçekleştirecek olan Kılıç, doğal yaşamın güzelliklerini katılımcılar ile paylaşacak. Ayrıca etkinlikte, çocuklara yönelik doğa yürüyüşleri ile de doğa keşifleri gerçekleştirilecek. Uludağ’ın eşsiz atmosferinde 2. Bölge Oteller Bölgesi’nde Boff Otel’de gerçekleşecek olan etkinlikte katılımcılar isterlerse otelde isterlerse çadırda konaklayabilecekler. Geçen yıl çok yoğun katılımın gerçekleştiği etkinlikte bu yıl kontenjan yoğun ilgi üzerine arttırıldı. Katılımcılar, ‘uludagastrofest.org’ adresinden etkinliğe kayıt yaptırabilirler.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Kayseri'ye 50 bin kitaplık kütüphane