Ana SayfaGüzel Bir Türkiye'Güzel bir Türkiye mümkün'

‘Güzel bir Türkiye mümkün’

2. Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Zirvesi ‘Güzel Bir Türkiye’ Oturumu’

KayhanKavas

‘İnanılırsa bir kenti güzelleştirmek mümkün!’

Özelkalem Dergisi tarafından; yerel yönetimleri geleceğe taşımak ve yerel yöneticiler için yeni bir bakış açısı, yeni bir vizyon ve gelecek modeli oluşturmak için düzenlenen ‘Yerel Yönetim Zirvesi’ pandemi nedeniyle bu yıl online gerçekleşti. Zirvenin ilk oturumu Merkez Valisi Kayhan Kavas Moderatörlüğünde, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Güzel Bir Türkiye Platformu Kurucusu Erengül Bilenser, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Burak Büyükcivelek konuk oldu.

belediye Turkiye böyledir Erengul Bilenser .. EPR Yerel Yönetim Ajansı
Güzel Bir Türkiye Platformu Kurucusu Erengul Bilenser

‘Güzel Bir Türkiye’ hayaliyle 13 yıl önce yola çıkan ‘Güzel Bir Türkiye’ projesi ve Özelkalem Dergisi sahibi Erengül Bilenser’in gerçekleştirdiği organizasyonun bu yıl ikincisi pandemi nedeniyle dijital ortamda gerçekleşti. ‘Yerel Yönetim Zirvesi’nde ilk oturumda Merkez Valisi Kayhan Kavas’ın moderatörlüğünde Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Güzel Bir Türkiye Proje Sahibi Erengül Bilenser, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Burak Büyükcivelek konuk oldu.

Güzel Bir Türkiye Oturumu-Edirne Belediye Başkanı-Recep Gürkan.. ozelkalem.com.tr
Güzel Bir Türkiye Oturumu-Edirne Belediye Başkanı-Recep Gürkan.. ozelkalem.com.tr

 ‘Mirasçı değil emanetçiyiz’

Oturumda ilk sözü alan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’nin 8 bin 300 yıllık geçmişe sahip bir kent olduğunu belirterek, kendilerini bu tarihin mirasçısı değil emanetçisi olarak gördüklerini söyledi. Bu kenti, bu tarihi mirası gelecek kuşaklara daha güzel ve sağlıklı olarak aktarmak istediklerini kaydeden Gürkan, Osmanlı’ya başkentlik yapmış Edirne’de çok sayıda tarihi varlık ve kültürel eser olduğu için zor ve önemli bir süreci yönettiklerini vurguladı. Tarihi Kentler Birliği’nin önemine dikkat çeken Gürkan, “Bursa Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Erdoğan Bilenser, başarılı belediye başkanlığı dönemini Tarihi Kentler Birliği’ni kurarak taçlandırmıştır. Böyle bir birliği kurmak, öncü olmak, başlangıcını yapmak çok kıymetli. Bu nedenle Erdoğan Bilenser’e teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 Gelecek yüzyıllardaki torunlar nelerle övünecek?

Edirne’de yaklaşık yaklaşık 700 tane sivil mimari yapının bulunduğunun altını çizen Başkan Gürkan, bunların tamamını ya devlet programıyla koruma altına almak ya da vatandaşları devreye sokmak istediklerini söyledi. Bunun için süreçlerin kolaylaştırılması gerektiğine dikkat çeken Gürkan, “İnsanların burada istediği fonksiyonu verebilecek kriterleri düzenlemeler ve bilim çerçevesinde yaparak bunların önünü açmamız gerekiyor. Burada bir paradigma değişikliği gerekiyor. Koruma kurullarında da anlayışta da. Biz Edirne’de Selimiye’yle, hanlarla köprülerle bunun gibi birçok değerle haklı olarak övünüyoruz. Gelecek yüzyıllardaki torunlar nelerle övünecekler? Biz elbette tarihi mirası koruyup geleceğe daha iyi bir şekilde aktaracağız. Ama bugüne ait yapıları da kriterleri de ortaya koymamız lazım. 100 yıl sonraya taşıyacak yapımız yok. Bence şehircilik anlamında gelecekle ilgili Türkiye’nin içinde bulunduğu en büyük sorun ve açmazlardan biri bu.” dedi.

Güzel Bir Türkiye Oturumu-Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Burak Büyükcivelek.. ozelkalem.com.tr
Güzel Bir Türkiye Oturumu-Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Burak Büyükcivelek.. ozelkalem.com.tr

 ‘En büyük sorun kopukluk’

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Burak Büyükcivelek de Türkiye’de kentlerin en önemli sorunu olarak, güncel şehircilik ve planlama tartışmaları ile kentsel uygulamalar arasındaki kopukluk olarak tanımladı. Artık insanların doğayı zaptedemeyeceği, üstün gelemeyeceğinin yavaş yavaş fark edildiğini vurgulayan Büyükcivelek, “Ama ne yazık ki kentsel gündem ve yerleşimlerin gündemi bu tür dışşal ve olumsuz uyaranlarla şekillenmeye başlıyor. Ne yazık ki bizim kentlerimizin gündemi medyadan takip ediliyor ve belirleniyor. En önemli gündem maddelerinden birini doğal afet riski ve yakın zamana kadar da kentsel dönüşüm oluşturdu. Yine de şehircilik ve planlama ölçeğinde olmasa da mimari ölçekte yapı denetiminin standartlaşması ve mevzuatımıza girmesiyle daha sağlıklı yapıları oluşması bir kazançtır” diye konuştu. Büyükcivelek, Güzel Bir Türkiye Projesi sahibi Erengül Bilenser’in projesi ve içinde yer almaya çalıştığımız başka etkinliklerin de bu şekilde değerlendirilip yeni değerler yaratılması, gelecek kuşaklara bu değerlerle çok daha nitelikli kentsel mekanlar üretilmesi noktasında olanaklar sunduklarını düşünüyorum.” dedi.

 ‘Güzel Bir Türkiye mümkün’

Güzel Bir Türkiye Projesi sahibi Erengül Bilenser de 13 yıl önce ‘Güzel Bir Türkiye’ hayali ile yola çıktıkların belirterek, “İstenirse, inanılırsa, çabalanırsa neler yapılabileceğini; bir sokağın, bir köyün ya da bir kentin nasıl göz alıcı bir güzelliğe bürünebileceğini bu 13 yılda pek çok biçimde dile getirdik, örnekleri uzmanlarla paylaştık ve bu hayali gerçekleştirmek konusunda hep ısrar ettik. Avrupa’da görüp hayran kaldığımız, imrendiğimiz o güzel, tablo gibi köy yollarından birini, Özel kalem dergisi Hatay Valiliği’nin de iş birliğinde; hayata geçirmek için çalışmalara başladık” dedi. Bilenser, “Güzel Bir Türkiye projesinin önemli hedefi, başka kentlere de örnek olabilecek ve ilham verebilecek nitelikte güzelleştirmeler yapılması.” dedi.

Gölyazı
Gölyazı

‘Şimdi de Gölyazı için hayal kuruyoruz’

Bilenser, Bursa’nın Nilüfer ilçesi sınırları içinde anakaraya bir köprü aracılığıyla bağlanan doğa ve kültür harikası bir ada olan Gölyazı’yla ilgili hazırladıkları proje hakkında bilgi verdi. Bilenser, “Tarihi M.Ö. 6. yüzyıla kadar uzanan Gölyazı halkının yüzde 80’i balıkçılıkla geçiniyor. Gölyazı, özellikle sosyal medyanın yaygınlaşması ile büyük bir turistik potansiyelin odağına haline geldi. Gölyazı’nın ziyaretçi trafiği her geçen gün biraz daha yoğunlaşıyor. Güzel Bir Gölyazı (GBG) projesiyle, Gölyazı’da Uluslararası nitelikte ve sürdürülebilir bir turizm etkinliği için artıların güçlendirilip eksilerin giderileceği bir süreci hedefliyoruz. Bu süreç ana hatlarıyla Gölyazı’da bir dizi fiziksel düzenleme ve etkinliği kapsıyor.” dedi. Hazırladıkları yönetim planının, tüm süreçlerinin uzmanlar tarafından oluşturulacağını kaydeden Bilenser, “Düzenleme ve etkinlikler de bu eksende yürütülecek. Köy Meydanı’na Ağlayan Çınar’ın merkezinde olduğu bir dizi düzenleme yapılacak ve meydan otantizmi korunarak daha estetik ve işlevsel bir görünüme kavuşturulacak. Meydana giriş, çıkış ve bekleme etkinlikleri ile satış alanları yeniden düzenlenecek. Güzel Bir Gölyazı projesş kapsamında ulusal ve uluslararası alanda Gölyazı’nın tanınırlığını yükseltmek ve yörenin ekolojik zenginliğine dikkat çekmek amacıyla bir dizi etkinlik planladık. Projenin tüm süreçleri video ve fotoğraflarla belgelenecek. Danışmanlarla, uygulayıcılarla ve yöre halkıyla röportajların da yer alacağı belgesel nitelikli çalışmanın sonunda bir projenin kitabı ile belgesel filmi yapılacak” dedi

Güzel Bir Türkiye Instagram: https://www.instagram.com/guzelbirtur

Resmi web sitesi: http://guzelbirturkiye.com/

Erengül Bilenser Özelkalem Yerel Yönetim Ağı Kurucusu

►Instagram: https://www.instagram.com/erengulbile

►Twitter: https://twitter.com/ebilenser

►Linkedin: https://www.linkedin.com/in/erengul-b

►erengulbilenser@epr.com.tr

 

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler