Ana SayfaGündemTürkiye: Döviz mevduatlarında 1 milyar doları aşan artış

Türkiye: Döviz mevduatlarında 1 milyar doları aşan artış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın haftalık açıkladığı verilere göre toplam döviz mevduatı 15 Nisan haftasında parite etkisinden arındırılmış bazda 780 milyon dolar arttı. Bir önceki haftaya göre gerçek kişilerin döviz mevduatları 175 milyon dolar azalırken, tüzel kişilerin döviz mevduatları 956 milyon dolar arttı.

Yabancı Para Mevduatlarda Haftalık Değişim ve Parite Etkisi (ABD Doları Karşılığı, Milyon)… Kaynak: TCMB

 Döviz mevduatları geçen hafta 1 milyar dolardan fazla arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, 15 Nisan haftasında yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 1,12 milyar dolar arttı. Rezervler bazında bir süredir takip edilen kur korumalı mevduat rakamlarına bakıldığında bu enstrümanda 756,6 milyar TL tahsilat yapıldığı görülmektedir. Bir önceki hafta bu büyüklük 728,7 milyar TL idi.

Toplam mevduat içinde TP ve YP (dolarizasyon) ağırlığı ile TCMB politika faizi karşılaştırması… Kaynak: TCMB

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından dört haftadır üst üste güçlü dış çıkışın ardından Türk varlıklarına son haftada sınırlı yabancı girişi gerçekleşti. Jeopolitik risklerin ardından yaşanan güçlü dış çıkış stabilize olmuş görünmektedir. Kamu bankalarının düzenli döviz satışları devam ederken, lira dar bir bantta hareket etmeye devam ediyor.

Mevcut seviyede dolarizasyon ve finansal istikrar odaklı KKM ürünündeki trendleri takip etmeye devam edeceğiz. Büyümeye yönelik politikaların devamı beklenirken enflasyonla mücadelenin büyük ölçüde para politikası araçlarından maliye politikasına ve liraizasyon stratejisine aktarıldığı görülmektedir. Finansal dolarizasyon oranı 8 Nisan haftası itibariyle %55,55 seviyesindedir, bir önceki hafta %56,22 olan orandan düşüş görüyoruz. Bu oran geçen yılın benzer döneminde %54,6 seviyesindeydi.

Kaynak Tera Yatırım

Özelkalem Türkiyenin Yerel Yönetim Ağı

Özelkalem Dergisi 15. yıl özel sayısı’nı gururla sunar!

İzle Türkiye! Özelkalem Tv Youtube

#özelkalemhaber #güzelbirtürkiye #güzelbirtürkiyemümkün #herşeygüzelbirtürkiyeiçin

Hibya Haber Ajansı

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla