Ana SayfaGündemİzmir Büyükşehir, 'En İyi Kentsel Tasarım Ödülü'nün sahibi oldu

İzmir Büyükşehir, ‘En İyi Kentsel Tasarım Ödülü’nün sahibi oldu

PSign of the City Awards 2019 sonuçları açıklandı. Kent ve Mimarlık kategorisinde ‘En İyi Kentsel Tasarım Ödülü’nün sahibi, ‘Portakal Vadisi’ projesiyle, İzmir Büyükşehir Belediyesi oldu. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Portakal Vadisi projesiyle, Sign of the City Awards’ta (Şehirlerin İmzası Ödülleri) En İyi Kentsel Tasarım dalında birinciliğe layık görüldü. Portakal Vadisi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin Şekeroğlu Sokak Sağlıklaştırma, Sur Yapı’nın Sur Yapı Antalya, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın Rize Çaykur Fabrikası ve Çevresi Gelişim projelerini geride bırakarak, kentsel tasarım ilkelerinin uygulandığı en iyi örnek seçildi. Yarışmada İzmir’in önemli kurumlarından Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım Ticaret A.Ş. de, En İyi Kültürel Mirası Koruma ve Yaşatma ödülüne layık görüldü.

Proje kapsamında kent parkına dönüştürülecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ‘En İyi Kentsel Tasarım Ödülü’ne layık görülen Portakal Vadisi projesi kapsamında, Buca’daki 200 bin metrekarelik alan kent parkına dönüştürecek. Projeyle, su toplama havzası olma özelliğini koruyarak alanı iyileştirmeyi hedefliyor. Projede kafeterya, piknik alanı, çocuk oyun alanları, koşu, yürüyüş ve bisiklet parkurları, seyir terasları, eğitim bahçeleri, amfi, gölet gibi unsurlar da yer alacak.

Portakal Vadisi projesi, 2019 Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu kapsamındaki En İyi Sürdürülebilir Uygulamalar Yarışması’nda Sürdürülebilir Çevre dalında da ödül almıştı.

Yarışmaya 100’ün üzerinde başvuru yapıldı

Sign of the City Awards’a (SotCA), 2019 yılında 100’ün üzerinde başvuru yapıldı. Yarışma; En İyi Konut Projeleri, En İyi Ticari Projeler, En İyi Hizmet Yapıları, Kent ve Mimarlık, Etkileşim, İletişim ve Yönetim kategorilerinde düzenlendi.

Sign of the City Awards’ta, gayrimenkul sektörünün yıldızları, 5 ana kategoride finale kalmak için üç aşamalı değerlendirme sürecini geçmek zorunda. Başvuru tamamlandıktan sonra başvuruların tam ve eksiksiz olduğu ve kategori kriterlerine uygunluğu EY tarafından değerlendiriliyor. Ardından teknik eleme gerçekleştiriliyor. Teknik elemeyi geçen projeler arasında alanlarında uzman olan jüri üyeleri tarafından birinci aşama değerlendirmesi yapılıyor. Son olarak finale kalacak her kategoriden 5 aday belirleniyor.

 

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla