Fahrettin Altay-Evka 3 Metro hattı ile Konak ve Karşıyaka tramvaylarını işleten İzmir Metrosu, 18’inci kuruluş yıldönümünü kutluyor. 2000 yılında 11 kilometre ile yola çıkan kuruluş, bugün 41 kilometrelik güzergahta günde 415 bin yolcu taşıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin gerçekleştirdiği tarihi yatırımlarla 180 kilometreye ulaşan raylı sistemlerin öncüsü niteliğindeki İzmir Metrosu, 18. hizmet yılını geride bıraktı. Metro, 22 Mayıs 2000’de 11 kilometre hat uzunluğu ve 10 istasyonla toplu ulaşım hizmeti vermeye başladı. İzmir Metro A.Ş., bünyesine kattığı Konak ve Karşıyaka tramvaylarıyla bir ulaşım devi haline geldi. Kuruluş, kent içi raylı sistem ulaşımının bel kemiğini oluşturdu. Metro, toplamda 220 araçlık filo, 41.3 kilometrelik ulaşım ağı ve günlük ortalama 415 bin yolcu sayısına ulaştı.

Raylı sistem ailesi büyüyor

Geçtiğimiz 18 yılda, hat uzunlukları, istasyon ve yolcu sayıları, araç filosu ve yeni hatlarıyla her anlamda büyüme sağlayan İzmir Metrosu, İzmirlilerin yaşamında önemli bir yer edindi. Tramvaylarla birlikte hizmet ağını bir uçta Karşıyaka Atakent, diğer uçta Fahrettin Altay ve bir diğer uçta Bornova Evka 3’e taşıyan Metro A.Ş., çevre dostu ulaşımın da simgesi oldu. Raylı sistem yolculuğuna 18 yıl önce 11.7 km hat uzunluğu, 10 istasyon ve 45 araçla çıkan İzmir Metrosu, bugün Fahrettin Altay-Evka 3 istasyonları arasında 20 km. hat uzunluğuna, 17 istasyona ve 182 araçlık filoya ulaşmış durumda. İlk aylarda günlük ortalama 52 bin olan yolcu sayısı günümüzde ortalama 350 bin rakamına ulaştı.

Tramvaylar 64 yıl sonra ‘merhaba’ dedi

Kent içi toplu ulaşımda 64 yıl aradan sonra İzmirlilere yeniden ‘merhaba’ diyen tramvaylar sürekli artan yolcu sayısı ile şimdiden önemli bir alternatif haline geldi. Geçtiğimiz yıl hizmete giren Karşıyaka Tramvayı, güzergahında 14 durak olan 8.7 km hat uzunluğuna sahip. Günlük ortalama 35 bini bulan yolcusuna, 17 trenle hizmet veriyor. Henüz yolculu ön işletim döneminde olan Konak Tramvayı ise 12.6 km hat uzunluğuna sahip ve güzergahında 19 durak bulunuyor. Filosunda 21 araç bulunan Konak Tramvayı’nda yapılan ölçümler günlük yolcu sayısının şimdiden 30 bine ulaştığını gösteriyor. Hizmet ağına son iki yılda, Konak ve Karşıyaka tramvaylarını da ekleyen İzmir Metrosu A.Ş., yapımı için yola çıkılan Narlıdere ve Buca metrolarıyla birlikte büyümesini sürdürecek.

İnceleyin:  Adalar'daki fayton ve atlar İstanbul Büyükşehir'in oldu
Facebook Yorumları