İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, 1 Ocak’tan itibaren ulaşıma yüzde 10 zam kararı aldı. Buna göre, 2,60 TL olan tam bilet, 2,86 TL’ye yükselecek.

İzmir’de toplu ulaşım tarifesi 1 Ocak 2018’den itibaren yüzde 10 zamlanacak. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından alınan karara göre 2.60 TL olan tam bilet 2.86 TL’ye, 1,50 TL olan öğrenci bileti ise 1,65 TL’ye yükselecek. Öğretmenlerin 2 TL olan biniş tarifesi ise 2.20 TL oldu.

AK Parti tepki gösterdi

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Bilal Doğan, kent içi ulaşımda yapılan yüzde 10 zamma tepki gösterdi. Zammın gereksiz olduğunu belirten Doğan, “ESHOT’da iş, yatırım yok ama zam var. Kurumun zararını niye İzmirliler’e fatura ediyorsunuz. Bu zammın arkasında art niyet var” dedi.

“Muhalefettir eleştirecek”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise, “Muhalefettir eleştirecek. Fakat Maliye Bakanlığı yeniden değerlendirme oranına esas teşkil eden TÜİK’in yurt içi fiyat endeksi ekim ayı sonunda yüzde 14.47’dir. Yeni ücret tarifemizin zam oranı yüzde 10’dur” diye konuştu.

Kocaoğlu, 2018’de banliyö hattı İZBAN’da ücretlendirme sisteminde 15 Şubat’tan itibaren değişiklik yapılacağını belirterek gittiğin kadar öde mantığının geçerli olacağını söyledi. Kocaoğlu, binilen istasyona göre en uzak mesafenin bedelinin kart bakiyesinden düşeceğini, inilen istasyona göre karta para iadesi yapılacağını söyledi. Kocaoğlu, “Önce tam bilet parası alınacak. 25 kilometreden sonraki her kilometre için tam biletten 7 kuruş, 60-65 yaş vatandaşlar ve öğrenciler için 4 kuruş, öğretmenler için 5 kuruş ilave ücret alınacaktır. Havalimanı İstasyonundan binişte en uzun mesafe Aliağa İstasyonu olup 76 kilometredir. Mesafe ücreti olan 6,48 lira ücreti biniş anında karttan bloke edilecektir. 51 kilometre sonra Menemen’de inişte kartın tekrar sisteme okutulmasıyla 1,75 lira karta iade edilecektir. Bu işlem sonucunda Havalimanı İstasyonu’ndan binen bir yolcumuz, 4,60 lira ile Menemen’e ulaşacaktır” ifadelerinde bulundu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Bursa Büyükşehir, kent trafiğini yeni kavşaklarla rahatlatıyor