Ana SayfaÇevreİzmir Büyükşehir Belediyesi, Torbalı ve Ayrancılar tesislerini büyütüyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Torbalı ve Ayrancılar tesislerini büyütüyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Torbalı’daki Torbalı ve Ayrancılar-Yazıbaşı arıtma tesislerinin kapasitesini artırıyor. Tesislerin ikinci etapları 2019 sonu hizmete girecek.

Küçük Menderes Havzası’nı bölgede kurduğu 12 atık su arıtma tesisi ile kirlilikten kurtaran İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Torbalı ve Ayrancılar-Yazıbaşı arıtma tesislerinin kapasitesini artıracak. Bölgede yer alan sanayi tesislerinin atık sularının arıtma tesisine bağlanması kararının ardından her iki arıtma tesisinde 2. etap için ayrılan alanlara mevcut tesislerin kapasitesinin 3 katı büyüklüğünde ek tesis kurulacak. Kapasitesi günde 6 bin 912 metreküp olan Ayrancılar-Yazıbaşı arıtma tesisinin ikinci etap yaklaşık kapasitesi günde 25 bin olacak. Günlük 21 bin 600 metreküp olan Torbalı arıtma tesisinin ikinci etap kapasitesi ise 58 bin 500’e çıkacak.

Bakanlık onayının ardından ihaleye çıkılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının tesislerinin kapasite artışı ile ilgili uygulama projesini onaylamasının ardından İZSU yapım ihalesine çıkacak.
Tesis inşaatlarının 2019 yılı Aralık ayında tamamlanması planlanıyor. Ayrancılar-Yazıbaşı ileri biyolojik atık su arıtma tesisi 5 milyon 165 bin TL’ye mal olmuştu. Tesis, Yazıbaşı, Ayrancılar, Kuşçuburun ve civarı yerleşim alanlarının evsel atık sularını arıtıyor ve 2010 yılından beri hizmet veriyor.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla