Ana SayfaGündem'Kadınlarla El Ele'de yeni dönem başlıyor

'Kadınlarla El Ele'de yeni dönem başlıyor

ICF Türkiye ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) iş birliğinde 6 yıl önce başlatılan ve bugüne kadar 18 il ve 30 bölgede, 43 gönüllü takım koçunun liderliğinde uygulanan ve 700’e yakın kadına/anneye ulaşılan “Kadınlarla El Ele” projesinin yeni dönemi başlıyor. 2020’nin Mart ayında, 135 annenin katılımıyla, online platformlar üzerinden gerçekleştiren etkinlikler sonrası pandemi nedeniyle ara verilen projede bu yıl, çevrim içi uygulamalarla 250’nin üzerinde Çağdaş Yaşamlı kadına/anneye ulaşılması hedeflendiği belirtildi.

ICF Türkiye tarafından yapılan açıklamada, bugüne kadar projeye katılan kadınlardan alınan geribildirimlere de değinilerek, şu bilgiler verildi: “Projemize katılan annelerin en çok dile getirdikleri geri bildirimler; “Ben’i hatırladım”, “Pozitif olmayı, etkin dinlemeyi, kendime değer vermeyi öğrendim”, “Kadın olduğumu hatırladım, gücümü keşfettim, kendimi daha iyi tanıdım, keşfettim”, “İçsel direnişimi kırdım”, “Kendimi sevmeyi öğrendim” ve “Bakış açım değişti” oldu.”

Koçluk mesleğinin küresel liderliğini üstlenmiş Uluslararası Koçluk Federasyonu ICF Global’in, ülkemizdeki tek yetkili temsilcisi ICF Türkiye’nin; Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ile birlikte, hem kurumsal hem de üye koçlar bağlamında tamamen gönüllük esasıyla 6 yıldır yürüttüğü “Kadınlarla El Ele” projesinin yeni dönemi başlıyor.

6 yılda 700 kadına ulaşıldı

Temel misyonlarından birisi, üye koçlarıyla birlikte ve gönüllük esası üzerine, özellikle kadınlara, gençlere, çocuklara ve toplumsal dezavantaja sahip kesimlere sosyal fayda sunmak olan ICF Türkiye’nin; bu amaçlar doğrultusunda hayata geçirdiği en başarılı örneklerden biri olan “Kadınlarla El Ele” projesine, bugüne kadar toplam 700’e yakın kadının/annenin katılımı sağlandı. 

COVID-19 salgını nedeniyle 2020’nin Mart ayında, ÇYDD’nin Adana, Ankara, Balıkesir, Beyoğlu, Bodrum, Bursa, Çeşme, Düzce, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kuşadası, Mersin, Seferihisar, Tarsus ve Trabzon şubelerinden 135 annenin katılımıyla, online platformlar üzerinden gerçekleştiren etkinlikler sonrası ara verilen projede bu yıl, çevrim içi uygulamalarla 250’nin üzerinde Çağdaş Yaşamlı kadına/anneye ulaşılması hedeflendiği belirtildi.

İki kurumun ve proje liderlerinin bir araya geldiği proje açılış toplantısında geçmiş dönemin başarılardan ilham alınarak yeni dönem hedefleri belirlendi. 

Türkan Saylan’nın yolunda

Açılış toplantısında konuşma yapan ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel, “Atatürk ilke ve devrimleri ışığında; Türkan Saylan Hocamızın yolunda çağdaş insan ve çağdaş topluma ulaşmak amacıyla eğitime destek projelerimize devam ediyoruz. ICF Türkiye ile iş birliğimizin sürmesinden ve koçluğun, eğitime destek hizmetlerimizin arasında olmasından mutluyuz.” dedi. 

Başkan Prof. Dr. Yüksel’in ardından söz alan ÇYDD Genel Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Gülnaz Kocabaş ise, projenin kadınlar için önemini vurgulayarak “Projeye katılan ve projeden faydalanan kadınlarımızdan aldığımız geri bildirimler ışığında Kadınlarla El Ele’nin gerçekten fayda ve değer üreten bir proje olduğunu söyleyebiliriz. Projede emeği geçenlere herkese çok teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.

Uluslararası Onur Ödüllü proje

ÇYDD iş birliğinde Kadınlarla El Ele projesini sürdürmekten sevinç duyduklarını belirten ICF Türkiye Başkan Yardımcısı ve Projeler Kurulu Başkanı Çakır Dilek Yunar ise, “Bu proje, 2019 yılında ICF Vakfı’nın “Gift of Coaching Awards” programında Onur Ödülü’nü aldığı portfolyoda yer alan üç projeden biridir ve bununla gurur duyuyoruz. Projelerimizin hayata geçmesini ve devamlılığını sağlayan; yaratılan fayda ve değerine geçmişten bugüne katkı koyan her bir gönüldaşımıza binlerce kez teşekkür ediyoruz. Koçluğun “kelebek etkisini” bilen ve yaşayan bir toplum olma yolunda sorumluluklarımızın farkındayız ve bu yolda kararlılıkla ilerliyoruz.” dedi. 

250 Çağdaş Yaşamlı kadına ulaşılması hedefleniyor

ICF Türkiye Projeler Kurulu Üyesi ve Proje Lideri Beril Esendal ise konuşmasında, Kadınlarla El Ele Projesinin, ÇYDD’nin burs desteği sağladığı öğrencilerin annelerine özel olarak hazırlandığını vurgulayarak şunları söyledi: “Projemiz, çocuklarla iletişim, takdir kültürü, kendine güven, hayatla başa çıkma gibi konularda farkındalık kazandırmayı amaçlamakta ve toplam 6 oturum sürecek grup koçluğu çalışmasından oluşacak. Bugüne kadar 18 il ve 30 bölgede uygulanan proje kapsamında, 700’e yakın kadına ve/veya annenin katılımıyla, 43 gönüllü takım koçunun liderliğinde, 45 kez kişisel gelişim amaçlı grup koçluğu gerçekleştirilmiştir. Bu yıl ise projemizi çevrim içi uygulayarak, 250’nin üzerinde Çağdaş Yaşamlı kadına sunacak olmaktan dolayı heyecanlıyız.” 

Projeye katılan kadınlar: “Kadın olduğumu hatırladım, gücümü keşfettim, kendimi daha iyi tanıdım, keşfettim”

ICF Türkiye tarafından yapılan açıklamada, Kadınlarla El Ele projesinin, ICF Türkiye ve ÇYDD’nin, 2007 yılında başlattığı “Gençlerle El Ele” projesinin bir anlamda çocuğu olduğu; bu projenin başarısının, “Kadınlarla El Ele” projesine güç ve ilham verdiği vurgulandı. Açıklamada, bugüne kadar projeye katılan kadınların verdiği geri bildirimlerden bazıları da paylaşılarak, şu bilgiler verildi: “Geri bildirimler bir anlamda çalışmaların hem ölçümü hem de ruhudur. Bu tür projelerde aldığınız geri bildirimler sizi besler ve sürdürülebilirliği sağlar. İşin özünde bu gerçek yatıyor; toplam sinerjiyi sağlayan biraz da bu. Projemize katılan annelerin en çok dile getirdikleri geri bildirimler; “Ben’i hatırladım”, “Pozitif olmayı, etkin dinlemeyi, kendime değer vermeyi öğrendim”, “Kadın olduğumu hatırladım, gücümü keşfettim, kendimi daha iyi tanıdım, keşfettim”, “İçsel direnişimi kırdım”, “Kendimi sevmeyi öğrendim” ve “Bakış açım değişti” oldu.”

Hibya Haber Ajansı

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla