Ülkemizin planlı gelişen şehirleri arasında gösterilen Kayseri, master plan çalışmaları yürüten Uganda’ya rol model oldu. Uganda Şehirleşme Bakanı Princess, Uganda’da Kayseri’ye benzer şehirler oluşturabileceklerini açıkladı.

KAYSERİ – Uganda Arazi, Konut ve Şehirleşme Bakanı Percis Namuganza Princess, ülkesindeki şehirleşme çalışmalarına örnek teşkil etmesi amacıyla Kayseri’ye geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ı ziyaret eden Bakan Princess, Kayseri’nin çok planlı bir şehir olduğunu ve Uganda’da Kayseri’ye benzer şehirler oluşturabileceklerini söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Uganda Arazi, Konut ve Şehirleşme Bakanı Percis Namuganza Princess ve beraberindeki heyeti, Büyükşehir Belediyesi Başkanlık girişinde karşıladı. Konuk Bakan ve heyetiyle Kayseri’nin tanıtım filmini izleyen Başkan Büyükkılıç, Uganda heyetine Kayseri ve Kayseri şehirciliği hakkında detaylı sunum yaptı.

Büyükkılıç: Kayseri planlı gelişen bir şehir

Kayseri’nin ticaret, sanayi, turizm, spor, eğitim ve sağlık merkezi olduğunu ifade eden Büyükkılıç, “Dört üniversitemiz ve bu üniversitelerimizde öğrenim gören yaklaşık 75 bin öğrenci var. 20 akredite sağlık merkezimiz bulunuyor. Yurt dışından binlerce hasta şehrimizde tedavi oluyor” dedi. Kayseri’nin aynı zamanda tarih şehri olduğunu belirten Büyükkılıç, “Beş medeniyetin eserlerini görebilirsiniz. Bunlar bizim zenginliklerimiz. Kayseri planlı gelişen bir şehir. Tarihi eserleri koruma yönünde de gayret göstermekteyiz. Aynı zamanda doğal güzellikleriyle de kendisinden söz ettirmektedir. En önemli doğal güzelliğimiz olan Erciyes dağı her yıl 2,5 milyon ziyaretçisi olan uluslararası standartlarda önemli bir kayak merkezidir” şeklinde konuştu.

Princess: Tecrübelerinizden yararlanmak istiyoruz

Konuk Bakan Princess de, Afrika’nın çoğunlukla kırsal alanlardan oluştuğunu belirterek, çok hızlı gelişen bir ülke olduklarını anlattı. Şehirler için master plan oluşturacaklarına değinen Princess, şehirlerin bu oluşum sürecinde karşılaşılan sorunları olduğunu söyledi. Princess, “Bu sorunlarla karşılaşmadan önce tecrübelerinizden yararlanmak istiyoruz. Türkiye’deki şehirlerin bir plan doğrultusunda yapıldığını görüyoruz. Şehrinizde de bir planlama doğrultusunda yaptığınız çok güzel çalışmalar var. Uganda’da Kayseri’ye benzer şehirler oluşturabiliriz” ifadelerini kullandı.

İnceleyin:  Yıldırım Belediyesi güvenli yapıları arttırıyor

Soğanlı bebeği hediye etti

Başkan Büyükkılıç, konuşmaların ardından Bakan Princess ve beraberindeki heyete, Soğanlı bebeği hediye etti. Ayrıca konuklarına pastırma ikram eden Büyükkılıç, Kayseri mutfağının en önemli üçlüsü olan sucuk, pastırma ve mantıyı anlattı. Büyükkılıç, konuklarıyla birlikte Büyükşehir Belediyesi girişinde KAYMEK tarafından açılan “Geri Dönüşümden Geçmişe” adlı sergiyi de gezdi.

Facebook Yorumları