Ana SayfaGündemSoyer; Kemeraltı'nı güçlendirirsek İzmir güçlenecek

Soyer; Kemeraltı’nı güçlendirirsek İzmir güçlenecek

İzmir Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin’in ev sahipliğinde yapılan açılış törenine Başkan Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer ile birlikte İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, CHP İzmir Milletvekilleri Bedri Serter ve Tacettin Bayır, eski AK Parti İzmir Milletvekili Necip Kalkan, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Barış Karcı, meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının başkanları ile temsilcileri, muhtarlar ve Kemeraltı esnafı katıldı.

Göreve geldiklerinden bu yana Kemeraltı ve çevresinin 24 saat yaşaması, esnafın nefes alması ve sokakların sağlıklaştırılması için önemli yatırımlar yaptıklarını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Burası dünyanın en eski, en büyük açık hava alışveriş merkezi. Tek başına bir dünya markası yaratmaya yeter. Bunun üzerinden gitmek zorundayız. Konak Pier’den Kadifekale, Agora tiyatroya kadar uzanan aks İzmir’in kaldıracı olacak ve ileriye taşıyacak akstır. Bizim için burası İzmir’in kalbidir ve can damarıdır. İzmir büyüyecekse kaderi Tarihi Çarşıya bağlı. Kemeraltı’nı büyütürsek, güçlendirirsek emin olun İzmir güçlenecek” dedi.

Sizinle karar vereceğiz

Tarihi çarşıdaki altyapı çalışmalarından da söz eden Başkan Soyer, “Kuşaklama projesini hemen hemen bitirdik. Şimdi sıra Anafartalar, Mimar Kemalettin’de. Hem aydınlatma hem de emniyet açısından yapılacak çalışmalarımıza başlıyoruz. Kemeraltı’nı 24 saat yaşayan cıvıl cıvıl bir mekan haline getirmek için de çalışmalarımıza hız kesmeden sürdürüyoruz. Size sormadan hiçbir şey yapmayacağız. Sizinle karar vereceğiz. Eğer esnafın onayı yoksa, o iş yanlıştır. El birliğiyle karar verdiğimiz işe sahip çıkmak sizin işiniz. Bu uyum içinde çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerinde bulundu.

Tarihi Çarşı’nın UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne girmesiyle ilgili çalışmalara da değinen Soyer, “Tarihi Çarşı UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne girmesi için tüm çalışmalarımızın sonuna geldik. Bu yılın ağustos ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunacağız. Ardından UNESCO’ya gönderilmesini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Son derece güzel bir uyum var

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Bu çarşı, Türkiye’nin, belki de dünyanın en kadim alışveriş merkezlerinden birisi. Hem açık hem kapalı çarşılarıyla çok büyük tarihi öneme sahip. İzmir’de son derece güzel bir uyum var.”

İzmir Tarihi Kemeraltı Derneği Başkanı Semih Girgin ise UNESCO sürecini çok iyi değerlendirmek istediklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“Yeni bir vizyonla Tarihi Çarşı’yı ileri taşımak için çalışıyoruz. Herkesi burada görmek beni çok gururlandırdı. Tunç Başkanıma teşekkür ediyorum. Kendisine hem bina hem için hem de  esnafla birlikte çalıştığı için teşekkür ediyorum. Bize inandı, çok büyük sorumluluk verdi.”

Özelkalem Türkiye’nin Yerel Yönetim Ağı

►İzle Türkiye!  ►Abone ol

Hibya Haber Ajansı

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla