KALİTELİ ÇEVRE İÇİN KENTSEL DÖNÜŞÜM54c081b5-1e54-457a-893e-d92a2b85fdc4

Ordu Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına “Kentsel Dönüşüm Çerçevesinde İmar Uygulamaları ve Etik” konulu eğitim semineri verildi. Seminerde büyükşehirlerde ihtiyaç haline gelen Kentsel Dönüşüm olgusu anlatıldı.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamza Ateş tarafından verilen eğitime Ordu Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Özlem Eren’in yanı sıra şube müdürleri ve personel katıldı.

YEREL YÖNETİM DEYİNCE AKLA İMAR VE İNSAN GELİYOR

Prof. Dr. Ateş, eğitim seminerinde kentsel dönüşümün amacı ve nasıl yapılması gere

ktiği hakkında bilgi verdi. Yerel yönetimin, her şeyden önce imar ve insan olduğunu söyleyen Prof. Dr. Hamza Ateş, “Her önemli işin olduğu gibi kentsel dönüşüm ve imar uygulamalarının da dikkat edilmesi gereken noktaları var. Yerel yönetimlerin özellikle bu konularda ahlaki kurallara daha fazla dikkat etmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

BÜYÜKŞEHİRLER İÇİN KENTSEL DÖNÜŞÜM BİR İHTİYAÇ

Kentsel dönüşümün büyükşehirlerde ihtiyaç haline geldiğini belirten Prof. Dr. Ateş, kentsel yenileme politikaları ile halkın sağlıklı, dengeli ve kaliteli bir çevrede yaşamasının mümkün olduğunu söyledi.

Kentlerin aşırı nüfus yığılmaları, düzensiz kentleşme ve yanlış yer seçimi nedeniyle birtakım sorunlarla karşı karşıya olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Hamza Ateş, kısa vadede değil, yarının sorumluluğunu taşıyarak kentsel dönüşüm ile kalıcı çözümler üretilmesinin gerektiğini ifade etti.

PROF. DR. HAMZA ATEŞ KİMDİR?

aabb6253-f7bf-48c6-850b-ae15ade5ed801988-1992 yılları arasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde lisans öğrenimini bitiren Hamza Ateş, yüksek lisans ve doktora eğitimlerini İngiltere’de tamamladı. Prof. Dr. Ateş, çalışmalarını 2011 yılından bu yana İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde sürdürüyor.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Nikâhta ‘İstanbul Sözleşmesi’ vurgusu