Konyaaltı Belediyesi Spor Kulübü sporcusu olarak güreş hayatını sürdüren İsmail Balaban, Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde başpehlivan oldu.

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde finale çıkan isimlerden biri olan İsmail Balaban, Orhan Okulu’yu yenerek altın kemeri taktı. İsmail Balaban, Antalya’nın Elmalı İlçesi’nin Akçay Köyü’nde 3 Ağustos 1987 tarihinde doğdu. Çiftçilik yapan Hasan-Ümmü Gülsüm Balaban çiftinin ikiz çocuklarından biri olan (İsmail ve Turan Balaban) İsmail Balaban, küçük yaşta güreşe merak saldı ve 17 yaşındayken eski yağlı güreş pehlivanlarından Ziya Talan’ın kendilerini keşfetmesiyle güreşi profesyonel olarak yapmaya başladı.

Hafta sonları ilçedeki elma bahçelerinde hamallık yapan ikizler, hafta içi de buradan kazandıkları para ile hem eğitimlerini hem de güreş hayatlarını sürdürmeye çalıştı. Antalya’nın çeşitli yerlerinde düzenlenen güreş müsabakalarına gitmek için geceleri kamyonlara saman balyaları yükleyen, yaşıtlarına göre daha iri vücutları nedeniyle ağır işlerde çalışan İsmail ile kardeşi Turan Balaban, Konyaaltı Belediye Spor Kulübü çatısı altında çıktıkları çayırlarda başarılı sonuçlar alarak güreşseverlerin sevgisini kazandı. Zor şartlarda güreşe devam eden İsmail Balaban, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ilgisi ve güreşsever işadamlarının desteği ile ardarda şampiyonluklar kazandı.

Efsaneleri devirdi

Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde, 2009 yılı Küçük Orta Büyük Boy’da birincilik, 2012 yılında da Başaltı Boyunda üçüncülük kazandı. 5-7 Temmuz 2013 tarihleri arasında gerçekleşen, 652. Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde İsmail Balaban baş kategorisinde er meydanına çıktı. Şaban Yılmaz ve Recep Kara gibi efsane güreşçileri eleyerek finale yükselmeyi başardı. Finalde son 2 yılın şampiyonu yine Antalyalı, Ali GÜRBÜZ ile karşılaşan İsmail Balaban, zorlu geçen müsabakanın sonunda 2. olarak büyük bir başarıya imza attı. Ancak Ali Gürbüz’ün güreş federasyonundan ceza alması nedeniyle İsmail Balaban 2013 yılı Başpehlivanı olarak ilan edildi. 2014 yılı güreşlerinde de, finalde Fatih Atlı’ya yenilerek ikincilik kürsüsüne çıktı. Er meydanını dolduran binlerce güreşseverin sevgisini kazandı. Halen Adnan Menderes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu üçüncü sınıf öğrencisidir. Halen Konyaaltı Belediyesi Spor Kulübü sporcusu olarak güreş hayatını sürdürmektedir.

İnceleyin:  Trakya'nın Belediye Başkanları Alpullu için toplandı

Balaban’a Kırkpınar almağı

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 656. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin Başpehlivanı İsmail Balaban’a Edirne Belediye Başkanlığı’nın, 1361 yılından bu yana 656 yıldır aralıksız sürdürülen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin tüm bilgilerini bir araya getirdiği Kırkpınar Almanağı’nı hediye etti.

Başkanlık Makamı’nda gerçekleştirilen ziyarette konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 656. Kırkpınar’ın yaklaşık 10-15 yılın en nitelikli güreşlere evsahipliği yaptığını söyledi. 656. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde güreş seyircisinin de hep özlediği, arzu ettiği kıran kırana güreşlerin gerçekleştiğini ifade eden Gürkan, “Bu mücadeleyi bütün boylarda, bütün derecelerde gördük. Yağlı güreşlerin ruhuna ve felsefesine uygun: akıllarda en küçük bir şüphe dahi bırakmayacak bir nitelikte, kalitede tertemiz pırıl pırıl güreşler yapıldı” dedi.

“Her pehlivanın arzusu”

Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin dünyanın en büyük yağlı güreş organizasyonu olduğunu ifade eden Gürkan, “Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan; yağlı güreşlerin olimpiyatı olan Kırkpınar; Kırkpınar Çayırı ve Kırkpınar Başpehlivanı olmak yağlı güreş yapan her pehlivanın hayali, arzusu. İsmail Balaban dün bütün turlarda 6 tur güreş yaptı. Bütün turlarda puanla değil, yenerek kazandı. Kırkpınar’a çok yakışan güreşlerle çok yakışan bir başpehlivan oldu. Türkiye’nin başpehlivanı oldu. İnşallah temennimiz odur ki; bu başarısını sürdürür, bu çalışmasını sürdürür ve altın kemeri; cuma günü Seyfettin Selim’ e ağalık altın kemerini ebedi olarak taktığım gibi, belediye başkanlığım dönemimde İsmail Balaban’a altın kemeri ebedi sahibi olarak takarım” diye konuştu.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a teşekkür eden Balaban da “Kendime güvenerek sahaya çıktım. Hedefim altın kemeri kuşanmaktı. Hedefime ulaştım” sözlerine yer verdi. Trakya Üniversitesi’nden kendisine yüksek lisans yapması için teklif geldiğini belirten Balaban bu teklifi kabul edeceğini söyledi.

Facebook Yorumları