Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, çevre dostu doğal gazlı otobüslerle vatandaşlara konforlu ulaşım sağlıyor. Belediye, gazlı araç sayısını arttırıyor.

Günümüzde çevre kirliliği faktörlerinin ilk sırasını, taşıtlardan doğaya salınan zararlı gazlar oluşturuyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, toplu taşıma alanında yaptığı çalışmalarla, şehir içi seyahatlerinde kaliteyi artırırken, çevrenin korunmasına da önem veriyor. Büyükşehir, toplu taşımada 2010 yılından itibaren çevre dostu doğal gazlı otobüslerin sayısını arttırarak çevre temizliğine de önemli katkı sağlıyor.

cevre-dostu-otobus

Türkiye’ye örnek oluyor

Gelişen yüksek teknoloji ve sanayi ile birlikte özelikle büyük kentlerde artan taşıt trafiğinin çevreye yaydığı zararlı gazların etkisi, günümüzdeki en büyük çevre sorunlarından birini oluşturuyor. Bu gerçekten yola çıkarak toplu taşıma araçlarında, dizel motorlu araçlarının yanısıra doğalgazlı araçları da filosuna katan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, faaliyetteki mevcut 303 adet doğalgazlı (CNG) otobüs ile ülkemize örnek olmaya devam ediyor. Doğalgazlı (CNG) otobüslerin 2010 yılından itibaren kullanılmaya başlanmasıyla çevre kirliliğindeki en büyük paya sahip olan egzoz salınımı, karbonmonoksit gazı miktarında yüzde 40 ve partikül salınımında yüzde 65 oranında azalma sağlandı.

Çevrenin korunmasına büyük katkı

Doğalgazlı (CNG) otobüslerde yapılan yaklaşık 75 milyon kilometrelik yolculuk hizmetlerinde, dizel motorlu araçların 23,63 tonluk karbonmonoksit ve Partikül salınımına karşılık çevre dostu doğalgazlı otobüslerde 13,21 ton karbonmonoksit ve partikül salınımı oldu. Bu oranlar, günümüz çevreyi koruma anlayışı çerçevesinde değerlendirilecek olursa, çevrenin korunmasına yönelik büyük katkı sağlıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yaptığı çalışmalarla, çevre bilincini daha da yaygınlaştırılarak Toplu Taşıma hizmetlerine devam ediyor.

cevre-dostu-otobus2

Toplu taşıma hizmetlerindeki doğalgazlı araç kullanımı, şimdilik belediye otobüslerinde. Ancak önümüzdeki süreçte özel halk otobüslerinde de kullanılması için çalışmalar devam ediyor.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Kocaeli'de 'Engelsiz Kocaeli Taksi' hizmeti başladı