Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, 2017 yılında 55 bin 682 ton atık toplayarak, bunları bertaraf etti.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ambalaj atıkları, elektrikli-elektronik atıklar, kızartmalık atık yağlar, atık piller, ömrünü tamamlamış lastikler, hacimli atıklar, atık ilaçlar, boya-tiner kutusu gibi tehlikeli atıkların toplanması ve bertaraf edilmesi konusunda çalışmalara devam ediyor. Bu kapsamda atık getirme merkezleri 2017 yılında 55 bin 682 ton atık topladı.

Vatandaşlar bilinçlendiriliyor

Geri kazanılabilir nitelikteki ambalaj atıkları, atık piller, bitkisel atık yağlar ile elektrikli ve elektronik atıklar, çevre ve insan sağlığına zarar vermeksizin toplanması, taşınması ve geri kazanımı çalışmaları sürüyor. Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda, ilçe belediyeleri ve bakanlık tarafından çevre izin/lisanslı firmalar ile birlikte çalışmalar yürütülüyor. Özellikle okullarda ve sivil toplum kuruluşlarında eğitim ve bilinçlendirme seminerleri düzenleniyor.

Atıklar, kaynağında ayrı toplanıyor

Bu çerçevede, kamu kurum ve kuruluşları, sağlık kurum ve kuruluşları, işy erleri ve ticarethaneler vb. yerlere atık biriktirme ekipmanları konuldu. Bununla atıkların kaynağında ayrı toplanması sağlanıyor. Kocaeli genelinde geri kazanılabilir nitelikte, 55 bin 602 ton ambalaj atığı elde edildi. Ayrıca, 29 ton elektronik atık, 23 ton atık pil, 28,5 ton bitkisel atık yağ kaynağında ayrı toplanıp bertaraf edildi.

Çevrenin korunması ve bu konuda farkındalık oluşturulması çalışmaları Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi tarafından koordine ediliyor. Hanelerden kaynaklanan ambalaj atıkları, elektrikli-elektronik atıklar, kızartmalık atık yağlar, atık piller, ömrünü tamamlamış lastikler, hacimli atıklar, atık ilaçlar, boya-tiner kutusu gibi tehlikeli atıklar vb. atıkların sağlıklı bir şekilde biriktirilerek geri kazanımı ve bertarafı sağlanıyor.

6 ilçede bulunuyor

Atık toplama ve bertaraf işlemleri yapılırken tüketici de bu sisteme dahil ediliyor. Bu amaçla gerekli mevzuat doğrultusunda minimum 1.000 metrekarelik alanlarda Atık Getirme Merkezleri kuruluyor. Bu merkezlerin yer seçimi, projelendirmesi, biriktirme ekipmanlarının temini, izin sürecinin takibi vb. faaliyetler Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde yapılıyor. Merkezler ilçe belediyeleri tarafından gerçekleştiriliyor. Kocaeli genelinde, hali hazırda Körfez, Derince, Gölcük, Kartepe, Darıca ve Çayırova ilçelerinde olmak üzere 6 adet Atık Getirme Merkezi bulunuyor.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Yol kenarında kurban kesene ceza