EMRE0765

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından “Meyveciliği Geliştirme Projesi” kapsamında 250 çiftçiye yüzde 50 hibe ile 20 bin adet aşılı meyve fidanı dağıtıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı, kırsal kalkınma projelerini sürdürüyor. Bu kapsamda başlatılan “Meyveciliği Geliştirme Projesi” çerçevesinde kent genelindeki çiftçilere sertifikalı meyve fidanları dağıtıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü’nce düzenlenen törende 250 çiftçiye 20 bin adet aşılı meyve fidanı dağıtımı gerçekleştirildi. Çiftçilere Türkiye’deki en kaliteli ve verimli mavi sertifikalı 20 bin adet ceviz ve Trabzon hurması fidanları verildi.

“Meyve çeşitleri ile dillere destan”

Kocaeli Fuar Alanı’nda düzenlenen törende konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Yaşar Çakmak, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman çiftçilerimizin yanındayız. Çiftçiliğin her alanına desteklerimiz oluyor. Kocaeli bereketli topraklara sahip bir şehir. Kandıra’mızın yoğurdu, Eşme’mizin ayvası ve İhsaniye’mizin elması gibi dillere destan lezzetlere sahip meyveler bu şehirde yetişiyor” dedi.

Çiftçilerin üreterek bir yaşam mücadelesi içinde olduğunu ifade eden Çakmak “Çiftçilerimiz hayatın görünmez kahramanlarıdır. 365 gün çalışan, durmadan usanmadan üretmek için emek veren başka bir meslek yoktur. Çiftçilerimizin ürettiği her şey ticarete, sanayiye, ihracata ve istihdama dönüşüyor. Ülkemizin lokomotif sektörü olarak yüzlerce yan sektöre de hayat veriyor” şeklinde konuştu.

Meyve fidanları mavi sertifikalı

Konuşmaların ardından 250 çiftçiye yüzde 50 hibeli 20 bin meyve fidanı dağıtıldı. Çiftçilere dağıtılan mavi sertifikalı Chandler ceviz fidanları yerli çeşitlere göre daha fazla verim sağlıyor. İklim şartları, hastalık ve zararlılara dayanıklı olan bu tür, pazar talebine uygun kalitede meyve yapılarının bulunması sebebiyle tercih ediliyor. Chandler ceviz çeşidinde tozlayıcı şeçimi 15’e 1 olarak önerilmekte.

EMRE0780

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Kocaeli'ye 1 yılda 16 yapı kazandırıldı