Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek

Konya Büyükşehir Belediyesi, 2018 itibariyle sulama suyunda yüzde 40, şehit ve gazi ailelerine olan indirim oranını da yüzde 75 olacağını duyurdu.

Konya Büyükşehir Belediyesi, hem şehit ve gazi ailelerini hem de çiftçileri sevindirecek bir karar aldı. Buna göre, 2018 itibariyle sulama suyunda yüzde 40 indirime gidileceği belirtildi. Şehit ve gazi ailelerine olan indirim oranının da yüzde 75 olacağı bildirildi. Vatandaşlara müjdeyi, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek verdi. Akyürek, su konusunda Konya’da uygulanan fiyatlandırma sisteminin vatandaşı düşünen bir sistem olduğuna dikkat çekti. Akyürek, “Sulama suyu tarifesinde yüzde 40 indirim yapıyoruz. Şu an sulama suyu kullanan abone sayımız 23 bin kişi. Abone sayımızda, iki ayrı saat taktırma şartıyla herhangi bir sınırlama yok. Daha önce konut su tarifesiyle sulama suyu tarifesi aynıydı. 2018 yılı itibariyle yüzde 40 indirimli olarak su hizmetinden yararlanılacak. Bunun yanında indirim oranı yüzde 50 olan şehit ve gazi aileleri de bundan sonra su hizmetinden yüzde 75 indirimli olarak faydalanacaklar” dedi.

“Memba suyu içeceğiz”

Mavi Tünel’den Konya merkeze içme suyu verilmesi yatırımının önemine dikkat çeken Başkan Akyürek, “Malumunuz su büyük oranda merkezde tüketiliyor. Mavi Tünel’den su almaya başladıktan sonra çeşmelerimizden memba suyu akacak. Kuyuların daha az kullanılmasını sağlayarak yeraltı sularının desteklenmesi sağlanmış olacak. Daha çok sulama suyu verme imkanına kavuşacağız. Altınapa Barajı’nı Konya’nın yeni rekreasyon alanı olarak kullanabileceğiz. Ayrıca bir de hidroelektrik santrali kuruyoruz. O da hükümetimizin bir armağanı oldu. Yani, boğaza düşen sudan KOSKİ elektrik üretecek” ifadelerini kullandı.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Trabzonlular, ‘Murat Zorluoğlu’ dedi