Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel

Antalya Büyükşehir Belediyesinin 10’u Konyaaltı Sahili’nde olmak üzere 14 plajına Mavi Bayrak verildi. Belediye Başkanı Menderes Türel, “Çevrecilik Konyaaltına Mavi Bayrak çekmektir” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesinin dünya çapındaki projesiyle bambaşka bir görünüme kavuşan dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili’ndeki 10 plaja Mavi Bayrak verildi. Bunun yanı sıra Lara EKDAĞ, Sarısu, Sarısu Kadınlar ve Beldibi 1 Atatürk plajlarına da törenle Mavi Bayrak çekildi. Konyaaltı Sahili 26 Numaralı plajda gerçekleştirilen törene Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AK Parti Milletvekili Mustafa Köse, TURÇEV Başkanı Rıza Tevfik Epikmen ile çok sayıda vatandaş katıldı.

“Antalya’nın 200 kusur Mavi Bayrağı var”

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Konyaaltı Sahili’nin yenilenen yüzüyle Antalya’nın çok önemli bir markası haline geldiğini ifade etti. Karaloğlu, “Türkiye’de 400’ün üzerinde Mavi Bayrak var. 200 küsuru Antalya’da. Dünyada en çok Mavi Bayrağı olan şehir olmak da Antalya’ya yakışır. Konyaaltı’na her geldiğimde yeni projesiyle mutlu oluyorum. Beş aylık bir sürede yapılanları görünce çok mutlu oluyorum. Gerçekten literatüre girecek şekilde burası inşa edildi. 1 milyon 100 bin metre karelik bir alanda bu kadar çok alt yapı ve üst yapmak. Aynı zamanda 5 ayda bitirilip halkın hizmetine sunmak büyük bir başarı. Büyükşehir Belediye Başkanımızı, burada çalışan mühendisimizi, işçimizi emeği geçen herkesi kutluyorum” diye konuştu.

“Kaybedilen Mavi Bayraklar tekrar kazanıldı”

Belediye Başkanı Türel ise, 2009’da görevi bıraktığında Konyaaltı Sahili’nde 8 tane Mavi Bayrak olduğunu hatırlattı. Başkan Türel, “5 sene sonra tekrar göreve geldiğimizde maalesef bir baktık ki o Mavi Bayrağın yerinde yerler esiyor. Hepsi, gerekli kriterler taşınamadığı için geri alınmış. Derhal gayretlerimizi hızlandırdık ve geçen sene 8 Mavi Bayrağı Konyaaltı Sahili’nde, 2 de mavi bayrağı Lara Sahili’nde göndere çektik. Bugün yenilerini ekliyoruz” dedi.

İnceleyin:  Antalya'nın en çevreci projesi geliyor... Boğaçayı Projesi başlıyor...

“Denizimize gözümüz gibi bakıyoruz”

Antalya’da arıtılmadan bir milimetre küp atık suyun dahi denize bırakılmadığını belirten Türel, “Antalya’da deniz bizim en büyük hazinemiz. Bu nedenle denizimize gözümüz gibi bakıyor, deniz altındaki biyolojik yaşamın korunmasına da önem veriyoruz. Antalya genelinde 32 adet Atık Su Arıtma Tesisi kurmak suretiyle denizimizin kirlenmesini önlüyoruz. Göreve geldiğimizde 2 tane vardı. Turizmin geleceğini adeta güvence altına alıyoruz” ifadelerinde bulundu.

Facebook Yorumları