Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Gürbüz, Kyzikos Antik Kenti ile ilgili çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Gürbüz, kentin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınması için de gerekli çalışmalara başlandığını belirtti.

Balıkesir’in Erdek ilçesinde yer alan ve Kyzikos Antik Kenti’nde kazı çalışmaları başladı. Ebatları, yapısı, sanat ve kült işlevleri açısından dünyanın en önemli yapılarından birine sahip olan kent, Kapıdağ eteklerinde Bandırma- Erdek karayolunun geçtiği noktada yer alıyor. Kent, M.Ö. 3’üncü yüzyılda Marmara Denizi’nde ticaret yolları üzerinde olması nedeniyle büyük önem kazanmış. Kyzikos, M.Ö. 2’nci yüzyılda Bergama ile de iyi ilişkiler içine girmiş, bir bilim ve kültür merkezi haline gelmiş.

Türkiye’de zamanın en büyük tapınağı

Akademisyenlerce devam edilen kazı çalışmalarında gün yüzüne Hadrian Tapınağı çıkarıldı. Tapınağın, M.S. 2’nci yüzyılda Roma Dönemi tapınakları içerisinde dünyada ilk üç sırada, Türkiye’ de ise en büyük tapınak olduğu belirtildi.

“Dünya mirasına sahip çıkıyoruz”

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Gürbüz, “Kyzikos Antik Kenti’nin kazı çalışmaları devam etmekte. Tapınakta Roma ve Roma Dönemi Anadolu Mimari ve Sanatına ciddi katkı sağlayacak buluntular, dünyanın en büyük korinth başlıklarından birisi ele geçirilmiştir. Şüphesiz ki günümüze kadar insan ve doğal şartlar tapınak üzerinde olumsuz izler bırakmıştır. Kyzikos Hadrian Tapınağı gerek mimari, gerekse de sosyo-kültürel sanatsal anlamda Antik Dönem’in şüphesiz ki en önemli birkaç yapısından birisidir. Kyzikos Antik Kentinin önemli yapılarından ikincisi ise Kyzikos Amfiteatr’ı olarak gösterilebilir. Kyzikos Amfiteatr’ı Türkiye’deki yalnızca üç örnekten birisi, hatta en önemlisidir denebilir. Dıştan dışa 155×180 m ölçüleriyle Roma Collesium ile boy ölçüşecek büyüklüktedir. Böyle tarihi bir Sonuç olarak gerek boyutları gerekse sanat ve kült işlevleri açısından dünyanın en önemli yapılarından biri olan, döneminde dünyanın sekizinci harikası olduğu belirtilen bu yapıyı da bünyesinde barındıran Kyzikos Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınması için gerekli çalışmalara başlanmıştır” dedi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Yücel Yılmaz, öğrencilerle otobüse bindi, destek sözü verdi