Ana SayfasağlıkLunaparklar açılmaya hazırlanıyor

Lunaparklar açılmaya hazırlanıyor

İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeyle yarından itibaren açılacak lunaparklar için son hazırlıklar yapıldı.

Lunaparklar açılmaya hazırlanıyor - ozelkalem.com.tr
Lunaparklar açılmaya hazırlanıyor – ozelkalem.com.tr

İçişleri Bakanlığı’nın valiliklere gönderdiği “Lunapark ve Tematik Parklarla İlgili Alınması Gereken Önlemler” konulu genelgeyle lunaparklar temizlik, maske ve mesafe şartıyla yarından itibaren faaliyetlerine başlayacak. Sağlık Bakanlığının belirlediği tedbirlerle açılacak olan lunapark ve tematik parklarda açılış hazırlıkları başladı. Bayrampaşa Adapark Şehir Parkı’nda bugün temizlik ve dezenfekte işlemleri Bayrampaşa Belediyesi ekipleri tarafından yapıldı. Lunaparklarda korona virüs (Covid-19) salgınına karşı birtakım önlemler de alındı. Her makinenin girişine el dezenfektanları konulurken, makinelerde sosyal mesafeye göre bir oturma düzeni oluşturuldu.

Lunaparklar açılmaya hazırlanıyor
Lunaparklar açılmaya hazırlanıyor – ozelkalem.com.tr

Lunaparklara maskesiz girilemeyecek

Yarından itibaren lunaparklarda alınan tedbirleri anlatan Adapark Genel Müdürü İsmail Çıldır, “Bu konuda Bayrampaşa Belediyesi çok hassas davranıyor. Bizim müracaatımıza karşılık hemen temizlik ekibini gönderdi. Hijyen temizliğimiz yapılıyor. Yarın itibarıyla içeriye maskesiz hiç kimse alınmayacak. Girişte ateş ölçümleri yapılacak. Sosyal mesafelere dikkat edilecek. Her makine vatandaşlar indikten sonra tekrar dezenfekte edilerek bu şekilde misafirlerimizi ağırlayacağız” dedi.

Periyodik kontrollere dikkat!

Öte yandan, TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Başkanı Yunus Yener, lunaparkların açıklmadan önce periyodik kontrollerinin yapılması gerektiğini vurgulayarak, “Kamusal sorumluluk ile görev almaya hazırız” dedi. Yener, sözlerini şöyle sürdürdü: “Pandemi koşullarında bu tür kalabalık yerlerin az sayıda insanın bulunduğu yerlerden, toplu bulunulan açık alanların kapalı alanlardan, yüksek sesle konuşmamıza neden olan gürültülü yerlerin sakin yerlerden daha fazla risk oluşturduğu gözetilmelidir. Diğer yandan söz konusu lunaparklar dahil hiçbir yerin pandemi koşulları gözetilerek tasarlanıp işletilmediği ve çocukların bizlere göre çevredeki nesnelerle elleriyle daha çok temas kurdukları, birbirleri ile kolayca sıcak ilişkilere girdikleri gözetilerek azami dikkat gösterilmelidir.”

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler