28468 MTVlMGIyZG

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa H Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu işbirliğinde hayata geçirilen projeyle hem mahkumlar üretime katılıyor hem de çocuklar seviniyor.

Bursa H Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda üretilen ahşap oyuncaklar, Büyükşehir Belediyesi sayesinde çocuklar ile buluşuyor. Böylece hem mahkumlara ek gelir sağlanıyor hem de ekonomiye değer katılıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç ile birlikte Bursa H Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nu ziyaret etti. Kurum içindeki tekstil, otomobil yan sanayi, ahşap ve metal atölyeleri ile fırın ve tatlı imalathanesini gezen Başkan Aktaş’a, Bursa H Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Selahattin Tutkun tarafından bilgi verildi. Başkan Aktaş, Büyükşehir Belediyesi tarafından siparişi verilen oyuncakların üretildiği ahşap atölyesindeki mahkumlarla sohbet etti. Üretilen birbirinden farklı oyuncak ve hediyelik eşyaları da yakından inceledi.

“Çocuklar plastik ve kimyasallardan uzaklaşacak”

Başkan Aktaş, Bursa H Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda yürütülen faaliyetlerin hem suçluların ıslahı hem de ekonomiye artı değer sağlanması açından büyük kazanç olduğunu söyledi. Aktaş, “Başta Kurum Müdürü Selahattin Tutkun olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak siparişimizi verdik. Alışverişimizi daha da artırmak istiyoruz. Çocukları motive eden en önemli unsurlardan biri de oyuncak. Özellikle oyuncaklarda plastik ve kimyasalların fazla olması sağlık ve hijyen açısından sıkıntılar çıkarıyor. Ahşabın sıcaklığı hiçbir şeyde yok. Buradan aldığımız oyuncakları hem Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde kullanacağız hem de çocuklarımıza hediye olarak dağıtacağız. Çocuklarımızın ahşaba yönelmesi bizim için önemli. En azından plastik ve kimyasallardan uzaklaşmış olacaklar” dedi.

Üretimin tamamı mahkumlar tarafından yapılıyor

Hediyelik eşya atölyesinde bir yıldır üretim yapıldığını ifade eden Bursa H Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Selahattin Tutkun, Büyükşehir Belediyesi’nin siparişi ile ahşap atölyesinde de hızlı bir gelişim olduğunu belirtti. İlk kez bir kurumdan böyle yüklü miktarda sipariş aldıklarını anlatan Tutkun, “Eğitim faaliyetlerimiz kapsamında üretimin tamamı dışarıdan hiç destek alınmadan mahkumlarımız tarafından yapılıyor. Verdikleri sipariş ile bir anlamda üretime destek sağladıkları için Başkanımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İnceleyin:  Antalya'da 'Eserler ait olduğu yerde güzeldir' projesi

Başkan Aktaş, ziyaretin sonunda kurumun hediyelik eşya atölyesini de gezip, çok beğendiği ahşap bir arabayı da satın aldı.

28468 MTVlMGIyZG 4

Facebook Yorumları