Ana SayfaGündemMansur Yavaş, Endonezya Büyükelçiliği binası açılışına katıldı

Mansur Yavaş, Endonezya Büyükelçiliği binası açılışına katıldı

Başkent’teki büyükelçilerle zaman zaman bir araya gelerek iş birlikleri konusunda fikir alışverişinde bulunan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Endonezya’nın Ankara Büyükelçiliği yeni hizmet binasının açılışına katıldı. İki ülke arasındaki dostluk ilişkilerine değinen Yavaş, “Yerel yönetim alanında Endonezya’daki meslektaşlarımızla her türlü iş birliğine hazır olduğumuzun altını çiziyorum” dedi.

Endonezya’nın Ankara Büyükelçiliği yeni hizmet binasının açılış törenine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi’nin yanı sıra Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da katıldı.

Hilal Mahallesi’ndeki yeni hizmet binasının açılışında yaptığı konuşmada iki ülke arasındaki dostluk ve iş birliğinin önemine dikkat çeken Yavaş, “Uluslararası ilişkiler düzeyinde, Endonezya ile tarihi ve kültürel yakınlığımızın yanı sıra ekonomik ve ticari ilişkilerimizin de her geçen gün artarak devam etmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi.

ELÇİLİĞİN YER ALDIĞI CADDENİN İSMİ SUKARNO OLDU

Türkiye ve Endonezya’nın İslam dünyasının en önemli ülkeleri arasında olduğunu vurgulayan ABB Başkanı Mansur Yavaş, ilişkilerin bir göstergesi olarak yeni elçilik binasının bulunduğu caddenin ismini Endonezya’nın milli hareketinin öncüsü “Sukarno” olarak belirlediklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Aynı şekilde başkent Cakarta’da da Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün isminin bir caddeye verilmesi, bu ilişkilerimize ayrı bir anlam katmıştır. Bundan sonraki süreçte de yerel yönetim alanında Endonezya’daki meslektaşlarımızla her türlü iş birliğine hazır olduğumuzun bir kez daha altını çiziyorum. Özellikle büyük kentlerin ortak sorunları olan iklim değişikliği ile mücadele, trafik, düzensiz yapılaşma gibi konulara yerel çözümler bulmak için ortak projeler hayata geçirme irademizi şimdiden belirtiyorum. Açılışını yaptığımız büyükelçilik binasıyla beraber daha konforlu bir mekâna taşınan Endonezya Büyükelçiliği’nin yapacağı çalışmalarla ülkelerimiz ve halklarımız arasındaki dostane ilişkileri daha da geliştirmesine vesile olacağına yürekten inanıyorum.”

Açılış programı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi ve Endonezya Büyükelçisi Dr. Lalu Muhammad Iqbal’in yaptığı konuşmaların ardından sona erdi.

Hibya Haber Ajansı

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla