Mersin Büyükşehir Belediyesi, 4 Aralık Salı günü sabah saatlerinden itibaren başlayan şiddetli yağışlara karşı önlemini aldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, merkezde 4 Aralık Salı günü sabah saatlerinden itibaren başlayan ve önümüzdeki günlerde de aralıklı olarak devam etmesi beklenen yağışlara karşı tedbirlerini aldı. Bir yandan Torosların zirvesinde devam eden kar yağışında vatandaşların mağdur olmaması için çalışmalar yürüten ekipler, merkezde de teyakkuza geçti.

3 günde 884 olaya müdahale edildi

Yağışların başladığı günden itibaren faaliyete geçen Mersin Büyükşehir Belediyesi Afet ve Acil Durum Koordinasyon Merkezi, gece boyunca ihbar aldı. İhbarlar karşısında, ekiplerini yönlendirilerek, olaylara anında müdahale etti. 3 günde AKOM, İtfaiye Daire Başkanlığı ve MESKİ’ye merkez 4 ilçe ve Tarsus’tan 884 vaka bildirimi geldi. Ekipler, vakaların hepsine ulaştı.

Metrekareye 219 kilogram yağış düştü

Mersin Meteoroloji Müdürlüğü’nden edinilen bilgilere göre, 4 Aralık Salı günü sabah saatlerinden itibaren etkili olan yağışlar neticesinde 3 günde metrekareye 219,3 kilogram yağış düştü.

Artık su taşkınları yaşanmıyor

Belediye, Daha önce aşırı yağmurlarda zor anlar yaşatan bazı noktaların ıslah etti. Kanalizasyon ve yağmur suyu hattı çalışmalarının yapılması ile herhangi bir su taşkını ve vatandaşların ulaşımını engelleyecek su birikintileri oluşmadı.

2 bin 400 personel ve 650 araç hazır bekliyor

Meteoroloji tarafından edinilen yoğun yağış bilgisi doğrultusunda araç ve personel planlaması yapan Mersin Büyükşehir Belediyesi, yaşanabilecek olası tehlikelere karşı hazır bekliyor. İtfaiye Daire Başkanlığı merkez binası dışındaki itfaiye grup amirliklerinde ise personel, iş makinası, ambulans ve arazi pikapları konuşlandırıldı. Böylelikle olası sel ve su baskınlarına anında müdahale edecek. Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ ekipleri, su boşaltma, ev ve iş yeri, kanal açma, mazgal temizliği, yol tahribatı, araç içinde mahsur kalanlara müdahale,  ambulans hizmetleri ve dere taşkınlarına karşı tüm güvenlik önlemlerini aldı. Büyükşehir Belediyesi, yağışların başladığı günden itibaren 2 bin 400 personel, 650 araç ile olaylara müdahale etti. Gerektiğinde takviyenin de yapılabileceği acil durum ekibi, yağışlar bitene kadar hazır kıta bekletilecek.

İnceleyin:  Muş'ta Malazgirt Zaferi coşkuyla kutlandı

Yerel yönetim haberleri arasından kalitesiyle sıyrılan www.ozelkalem.com.tr olarak kaliteli yerel yönetimler son dakika haberleri ile bir tık uzağınızdayız.

Facebook Yorumları